Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија повторно се заканува со вето

Бугарија не се откажува од идејата да ја блокира Македонија во евроинтегративниот процес, доколку не добиела цврсти гаранции дека македонската политика е во функција на добрососедските односи.

Екс бугарскиот министер за надворешни, сега европатеник, вели дека во Софија постои политичко единство за тоа прашање и дека државата што побргу со стратегија ќе ја дефинира својата позиција за да ја натера Македонија да гради политика на доброседство.

Во таквата стратегија, Калфин тврди дека треба да се бара решение за јазикот на омрза, кој доаѓал од медиумите во Скопје, како и за прашањето на лицата со бугарски пасош.

Политичките аналитичари веќе извесно време предупредуваат дека Официјална Софија сака да се наметне како нов блокатор, мотивиран од грчката политика.

Калфин за бугарските медиуми тврди дека Бугараија имала и моќ и позиции да регира за се што смета дека доаѓа како закана за нејзе од Македонија .

Марјан Николовски

http://www.sitel.com.mk/bugarija-povtorn...va-so-veto
Без Ботев няма България
04-10-2012, 05:47 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 04-10-2012, 05:47 PM