Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 01.10.2012, 16:12

Монети со ликот на Александар Македонски најдени во Бугарија

Бугарски тим од археолози на брегот на Црното Море во еден локалитет пронашле керамички сад со сребрени монети, меѓу кои и со ликот на Александар Македонски. Се верува дека предметите потекнуваат од третиот век пред новата ера.
Во садот, според археолозите, има повеќе од 200 монети, а садот тежи повеќе од четири килограми. Сите се добро зачувани и со видливи натписи. Раководителот на истражувањето Даниела Агре вели дека монетите се во особено добра состојба и дека потекнуваат од вториот век пред Исус Христос. Садот бил пронајден во близина на остатоците од тврдината на тракискиот велмож Kортоѕунтос, која е откриена во 2006 година. Засега е познато само дека на монетите е присутен ликот на Александар Македонски.

- Моментно чистиме околу садовите. Kога ќе ги извадиме, ќе ја знаеме точната бројка – вели Агре за бугарската новинска агенција „Фокус“.

Според професорката, монетите најверојатно му припаѓале на генералот и наследникот на Александар, Лисимахус. Ова досега е најголемо количество антички монети пронајдени на територијата на Бугарија. Засега не се знае нивната вредност, но се претпоставува дека се работи за непроценливо богатство. Откако во целост ќе бидат евидентирани, тие ќе бидат префрлени и изложени во музејот во Царево. Во август професорот Николај Овчаров, познат како бугарскиот Индијана Џонс, презентираше златни монети откриени во Перперикон. Таму се пронајдени повеќе златни и сребрени монети дел од најголемото средновековно богатство во земјата. Златните монети датираат од 14 век додека сребрените се од крајот на 13 век. Овчаров исто така откри и античка тракиска гробница во селото Татул, во која има и светилиште поврзано со култот на Орфеј.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...35D3304D38
01-10-2012, 10:17 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 01-10-2012, 10:17 PM