Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонија
Бугарските аналитичари се возбудија и за Кумановската битка


Се отцртува предавство кон македонската независност и за тоа не може да се молчи, вели Пламен Павлов, професор на Универзитетот во Велико Трново, во интервју за агенцијата „Фокус„

Тоа што Македонија и Србија заеднички ќе одбележат една важна битка од Балканската војна не е за изненадување, ако не е во целосна спротивност на македонската позиција во текот на многу години, на македонскта историогрфија и на македонската политичка пропаганда за поделбата на Македонија како резултат на Балканските војни, вели Павлов.

Според него, ако не биле акциите на Седмата Рилска Дивизија, немало до дојде до овој голем воен успех и до српската победа, „кој очигледно ќе се величи повеќе отколку што треба„.

- Парадоксално е што Македонија одбива секаков дијалог со Бугарија за одбележување на какви било годишнини, и тоа многу поважни од Кумановската битка, што исто така, треба да не натера на размислување. Откако управува режимот на Груевски, тоа не е прва манифестација на такво србофилско однесување во политички и прагматичен план, а не - во некаков романтичен, наивно патриотски план. Ако во 1915 годин, во Првата светска војна, имаме бугарска окупација, тогаш излегува дека пред тоа имаме српско ослободување. Тоа противречи дури и на македонската официјална линија, која до неодамна беше спротивна - вели Павлов во интервјуто.

Според него, во сличен дух е и одбележувњето на независноста на Македонија на 8-ми септември, која поминала со „концерт на југо-фолк и поп-ѕвезди, без учество на бугарски ѕвезди, иако форматот беше за балкански концерт„. Павлов ги повикува бугарските власти да усвојат соодветен курс кон политиката на Македонија и да „не се лажат со црвени линии, со пишување допрва на некакви чиновнички документи„.

http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNe...stant=9115
Без Ботев няма България
25-09-2012, 09:22 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-09-2012, 09:22 AM