Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Корупцијата во Бугарија „ендемски проблем“

25.09.2012
Корупцијата во Бугарија е за два до трипати поголема од просекот во Европската унија. Според најновиот извештај на Центарот за проучување на демократијата со седиште во Софија, месечно во Буграија имало и по 150 илјади случаи на мито. „Бугарија е единствена европска земја каде што не е докажана политичката корупција“ се наведува во извештајот во кој се додава дека индексот на корупцијата во Бугарија е 25, додека во другите земји на Европската унија тој е осум. Единствени земји кои имаат поголем индекс се Романија со 31, и Литванија и Словачка со 27. Бугарија и Романија се под надѕор на Европската комисија поради недоволната ефикасност во борбата против корупцијата.


http://www.makdenes.org/archive/news/lat...d=24718917
Без Ботев няма България
25-09-2012, 08:24 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-09-2012, 08:24 AM