Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Кривична пријава за гатачка од Бугарија

Единицата за економски и компјутерски криминал – Одделение за перење пари и финансиски криминал при СВР Скопје до надлежното Основно Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицето Г.И.М.(49) државјанка на Република Бугарија за сторено кривично дело „измама“.

Од страна на Истражен судија на Г.И.М. и е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

МВР денеска соопшти дека пријавената со намера за себе да прибави противправна имотна корист во периодот од јуни годинава до 21-ви овој месец лажно претставувајќи се дека може да ја претскаже иднината и лажно ветувајќи дека може да и помогне да ги надмине депресиите и да има повеќе среќа во животот ја довела во заблуда оштетената и во неколку наврати и побарала и земала парични средства во вкупен износ од 27.100 евра за кој износ и ја оштетила истата.

Се почнало на 06. јуни годинава, се појаснува во соопштението, кога оштетената била на паркингот зад Собранието на Република Македонија и во тој момент и се приближила пријавената и почнала да и раскажува детали од приватниот живот на оштетената кои се поклопувале со нејзината стварна ситуација.

Исто така и кажала дека може да и ја претскаже иднината понудувајќи и помош во иднина да не и се случуваат лоши работи.

Во три наврати пријавената во станот на оштетената изведувала некакви ритуали за да на оштетената и ги разбие црните магии кои и биле направени, за да ја излекува нејзината болна мајка и за да нема повеќе проблеми во љубовната врска.

За истото оштетената во три наврати и дала по 9.000 евра за секој ритуал или вкупно 27.000 евра. Исто така и побарала и мобилен телефон, по што оштетената и дала телефон марка Самсунг С3350.

Пријавената паричните средства ги барала со изговор дека истите и биле потребни за да може ритуалите да имаат ефект.

На 17.09.2012 година пријавената повторно и се јавила и и побарала уште 9.000 евра кои требало да и ги даде на 20-21.09.2012 година, а за возврат ќе и дадела некаква вода за прочистување од која понатаму нема да и се случуваат лоши работи.

Откако оштетената се посомневала во вистинитоста на нејзините кажувања, случајот го пријавила во СВР Скопје по што се преземени оперативни дејсвија и на ден 21.09.2012 година пријавената е приведена.

Кај истата се пронајдени парични средства во износ од 3.000 евра кои претходно беа крим-технички обработени, една икона, една монета со жолта боја, едно шишенце од 200 мл. со непознат раствор, една амајлија наменета за оштетената и мобилен телефон марка Самсунг С3350.


http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedoni...d-bugarija
Без Ботев няма България
24-09-2012, 06:25 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 24-09-2012, 06:25 PM