Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ТМРО: Во Македонија се прави одбид за рехабилитација на фашизмот


Бугарија преку негација на содржината во филмот Трето полувреме, срамежливо после 70 години негира дека во Втората светска војна била на страната на фашизмот, и дека испратила во логорот на смртта Треблинка 7.100 Македонски Евреи. Албанците и нивното Балистичко движење беа соработници на Италијанските фашисти, вршеа невидено зверско етничко чистење над македонските села во западна Македонија, а сега истите тие балисти ги прикажува како борци за човекови права, сметаат од партијата ТМРО.

“Европа сеуште ги памети злосторствата на фашизмот, никогаш фашистите не ги амнестирала, а камоли величела. За ТМРО е очекуван и разбирлив обидот на Софија да го сокрие срамот од учеството во прогонот на евреите,како и воениот сојуз со силите на оската, но Албанското величење на фашистички соработници со имиња на улици и школи во нивна чест, е далеку од разум, и во превод би значело, булеварот во Израелскиот Тел Авив да се вика Јозеф Менгеле, или Училиште во Москва Адолф Хитлер.
Македонија и Македонскиот народ,вакви геноцидни белези немаат,и нема да дозволат провокациите за рехабилитација на фашизмот да се случуваат во Македонската држава“, истакна потпаролот на ТМРО Слободан Лаковски.

автор: Нетпрес

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?i...tegorija=3
Без Ботев няма България
23-09-2012, 11:01 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-09-2012, 11:01 AM