Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Попоски: Нема материјал за кавга со Бугарија

Средбата на шефот на дипломатијата со Димитрис Аврамопулос во ОН - трик или вистински преговори?

Слободанка ЈовановскаИзмислени провокации и креирање погрешни перцепции за Македонија од некои бугарски кругови - е оцената на шефот на дипломатијата Никола Попоски на најавите од Софија за утврдување црвени линии кон Македонија и можна блокада на нашата евроинтеграција.

„Не гледам материјал за создавање негативна клима меѓу Македонија и Бугарија. Одредени актери кои немаат голема политичка тежина во Бугарија ја креираат неа“, изјави Попоски вчера на прес-конференција, додавајќи дека е измислена провокација дека бугарскиот амбасадор во Скопје бил тепан, бидејќи немало таков настан. За црвените линии на Софија тој изјави дека многу слуша, а не видел ништо конкретно, додавајќи дека со овој сосед Македонија сака да гради конструктивни односи, а се' што излегува од тие рамки и се базира на црвени линии и поставувања услови не го рефлектира духот што сакаме да го градиме со оваа земја. „Се' што сакаат да стават на маса, подготвени сме да го дискутираме“, порача тој предупредувајќи дека треба да се има на ум дека црвените линии на Балканот беа поврзани најмногу со крв и со жртви. Тој беше категоричен дека ни една од негативните перцепции за Македонија во Бугарија „не држи вода“, па ако одговориме на таа реторика, и ние ќе придонесеме за ширење на таа негативна клима. „Убеден сум дека Бугарија нема никаков интерес да стави бариера на патот на Македонија кон ЕУ и НАТО“, рече тој со препорака со историјата да се занимаваат историчари, со бизнисот бизнисмени и така натаму. Притоа тој најави дека за овие прашања ќе разговара со министерот Николај Младенов со кого, ако има можност, планира средба во Њујорк за време на Генералното собрание на ОН идната недела.

Средбата пак со грчкиот шеф на дипломатијата, Димитриос Аврамопулос, е планирана за в понеделник, но Попски јасно нагласи дека не сака да креира никакви очекувања додека таа не се случи. Затоа, пак, јасно ги отфрли пишувањата на грчки медиум дека се водат некакви тајни преговори за името и се најавуваат некакви притисоци од Брисел и Вашингтон како нешто веќе видено, т.е. шпекулации. Ваквите најави се редовна практика во Грција пред носење одлуки за Македонија (овој пат во декември во ЕУ) за да се шири магла дека нешто се случува на релација со Македонија и дека има надеж да се најде решение за името, па нема потреба од брзање околу преговорите или некоја друга резервна опција. Новинарите така ја дочекаа и најавата за средба меѓу Попоски и Аврамопулос (како сеење магла од Атина дека преговорите се деблокирани, а не како што тврдиме ние, дека се замрзнати), но на тоа Попоски одбра да не коментира, за да не дава простор за изговори на грчката страна. Според него, веќе имало обиди двајцата министри да се видат на други мултилатерални настани, но од објективни причини не се случило тоа.

„Не мислам дека треба да креираме посебни очекувања. Прво треба да се случи средбата. Нашата политика е јасна, сакаме приближување и рушење на сите бариери што ни се наметнати дека претставуваме некаква закана по Грција“, изјави Попоски, одговарајќи на двете грчки обвинувања - дека кај нас немаат искрен соговорник и дека се води националистичка и иредентистичка политика од наша страна.


Статијата е прочитана 210 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=214E633EF...8256654A41

Много дипломатичен главниот ви дипломат
Без Ботев няма България
22-09-2012, 06:56 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-09-2012, 06:56 AM