Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРИНОТ ИВАН ТОНЕВ, ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИМАГО, ОКОЛУ НАСТАНИТЕ ЗА "ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ"


Политичарите ја искористуваат уметноста за политички кавги


Можеби првиот Бугарин што се стави во одбрана на уметноста пред официјалната политика на неговата земја е Иван Тонев, потпретседател на ИМАГО и претставник на Бугарската асоцијација на кинематограферите. Неговиот говор околу реакциите за филмот "Трето полувреме" вчера на отворањето на првата Конференција на кинематограферите од Балканот во Битола предизвикал позитивни реакции од учесниците.

"Мислам дека политичарите во Регионот малку ги искористуваат ваквите шанси за политичка кавга. Мислам дека ние со нашата уметност, уметноста на кинематографијата мора да ја подобриме оваа позиција и да ги убедиме дека ние сме обични луѓе во овој регион и дека политиката е нешто друго. Мислам дека кинематографијата треба да ги коригира политиките во овој регион и мислам дека тоа е можно", изјавил Тонев на конференцијата во организација на фестивалот "Браќа Манаки".

Конференцијата, со претставници на асоцијациите на кинематографери од Грција, Бугарија, Србија, Словенија, Македонија и Австрија се одржа под претседателство на Томи Салковски и лично на Најџел Волтерс, претседателот на ИМАГО.

http://vecer.com.mk/?ItemID=2BDAA8F1FAE5...A8BE3D2D96

А отдолу верен читател го е лоцирал проблемот. На всички е известно как провладиният Вечер много внимателно избира кои коментари да пусне , и дали изобщо да пусне някакви.Сигурно специално са търсели такъв с татари Icon_razz


nevreme, 20.09.2012 23:54:32
Problemot e shto filmot gi uriva tatarskite lagi koi se shirat od nivnata nacisticka propaganda i mitot deka kenef drzavata ne bila okupator vo Makedonija.
Без Ботев няма България
21-09-2012, 07:28 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-09-2012, 07:28 AM