Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Отворањето на „Браќа Манаки“ во духот на Денев и Трето полувреме

Големата филмската дива Катрин Денев на црвениот тепих на стартот на 33-тото издание на фестивалот Браќа Манаки во Битола се појави во креација на Жан Пол Готје. Денеска на средба со своите почитувачи рече дека била љубопитна да ја запознае Македонија.

[Отворањето на „Браќа Манаки“ во духот на Денев и Трето полувреме]

- Не знаев за фестивалот. Дознав за фестивалот кога бев поканета. Се дојде заедно. И бев многу љубопитна да дојдам во вашата земја. Јас сум љубопитна личност. Заради минатото, културата, затоа што не знаеме многу за Македонија, како и заради историската приказна за Македонија, рече денеска Катрин Денев.

Покрај по својата убавина и елеганција, препознатлива и по својата страст кон пушењето, Денев денеска не се двоумеше да запали цигара во Центарот за култура, иако пушењето во јавни објекти е забрането во Македонија.

- Убаво е да може да се пуши во кино повторно, рече Денев.

По синоќешната блескава премиера на филмот ,,Трето Полувреме“, денеска филмската екипа го изрази своето задоволство. Режисерот нагласи дека и покрај бугарските реакции филмот се темели на факти.

- Бидејќи бев обвинет дека немало јавни стрелања на деца како што е прикажано во овој филм овде имам еден список на стреланите ваташки деца. За мене таа приказна денеска завршува, вели Дарко Митревски, режисер на Трето Полувреме.
И спонзорите задоволни од филмското остварување.
- Исто така знам дека и во структурата на финансирањето е постигнат холивудски квалитет, вели Сава Далбоков, претседател на УО на Шпаркасе Македонија.
Под мотото „Продолжи да создаваш“ фестивалот ќе трае до 21 септември кога свеченото затворање ќе биде одбележано со „Балканот не е мртов“ на режисерот Александар Поповски.

Анета Шијакова

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43...ntId=96474

Гной , чакаме твоите впечетления
Без Ботев няма България
16-09-2012, 05:30 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 16-09-2012, 05:30 PM