Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Приказната за антибугарството во „Трето полувреме“ ќе пукне како балон


Цели десет месеци го бранев од нив филмот и тврдам дека од бугарските шпекулации нема ни трошка во оваа приказна. Сето ова беше само една злонамерна кампања филмот воопшто да не се појави. Но сега, кога тој е готов, можам да кажам дека резултатот е 10-0 за мене, вели режисерот Дарко Митревски
Официјалната дистрибуција на „Трето полувреме“ низ Македонија ќе почне на 27 септември со скопската премиера во киното „Милениум“

ФИЛМОВИТЕ „НА ЛИЗГАВ ТЕРЕН“ НА РИДЕСТИОТ БАЛКАН

На Балканот, каде што меѓуетничките и верски нетрпеливости се повеќе од фолклор, има еден куп филмски остварувања што ја добија етикетата неподобни или разгорувачи на говорот на омраза.
Режисерскиот првенец на Анџелина Џоли, филмот „Во земјата на крвта и медот“, предизвика бурни реакции во Србија и пошироко поради тоа што во трагичната приказна за босанската војна, „лошите момци“ задолжително беа Срби.

- Ова не е документарен филм, туку уметничко гледање на нештата. Сигурно има и поинакви приказни и видувања на војната во Босна, кои секако треба да се раскажат - рече во своја одбрана холивудската ѕвезда.

На критики за ширење национализам беше изложен и филмот „Прашина“ на Манчевски. „Прашина“ раскажува две приказни истовремено и во заднината прави скокови од почетокот на 20 век во Македонија до американското современие. Лондонски „Ивнинг стандард“ го оцени филмот како расистички, бидејќи ги прикажува Турците во негативно светло. Според нив, целта на режисерот била да се попречи приемот на Турција во Европската Унија. Лондонски „Гардијан“, пак, го нарече „Прашина“ - „специјален повик на македонски национализам“.

Напумпана приказна

Извесни контроверзии, во таа смисла, го следат и филмот „Трето полувреме“.

- Напумпаната приказна дека ова е антибугарски филм ќе се распрсне на премиерата утре, кога сите ќе видат дека тоа воопшто не е така - порачува режисерот Митревски пред светската премиера на својот најнов филм на 33. фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

На вчерашната прес-конференција тој рече дека филмот не е насочен против никого, туку говори за љубовта, херојството и за луѓето од Македонија што во едно бурно историско време ја одбрале вистинската страна.

- Повеќе не давам коментари на оваа тема. Утре ќе се види дека тоа што Бугарите го зборуваа за филмот нема врска со здрава памет. Таа надувана приказна ќе издише како балон откако сите ќе го видат филмот - вели Митревски.

За најавата дека на фестивалот ќе присуствуваат над 150 новинари, од кои 30 бугарски, тој вели.

- Јас цели десет месеци го бранев од нив филмот и тврдам дека од нивните шпекулации нема ни трошка во оваа приказна. Сето ова беше само една злонамерна кампања филмот воопшто да не се појави. Сега, кога тој е готов, можам да кажам дека резултатот е 10-0 за мене - вели Митревски.

Официјалната дистрибуција на „Трето полувреме“ низ Македонија ќе почне на 27 септември со скопската премиера во киното „Милениум“, а веќе наредниот ден филмот ќе почне да се прикажува и низ Македонија. Режисерот најавува дека ќе направат напори филмот да биде прикажуван секаде каде што има минимални можности за тоа.

- Мислам дека „Трето полувреме“ ќе биде погледан дури и од „Блаканкан“, кој оствари рекорд од 120.000 гледачи во Македонија. Каква ќе биде реакцијата на публиката не можам да предвидам, во секој случај ќе ми биде интересно да ги слушнам коментарите - вели Митревски.

„Трето полувреме“ се базира на факти

Уште во текот на снимањето филмот „Трето полувреме“ беше прогласен за антибугарски филм од бугарските европратеници, кои остро реагираа до еврокомесарот за проширување Штефан Филе дека филмот е навредлив и дека шири историски невистини за Бугарија. Ваквата реакција предизвика различни коментари во европската јавност, меѓу кои и оној на германската европратеничка Дорис Пак, која јавно се запраша што би се случило кога Германците секогаш би кажале „не“ за сите филмови за Третиот рајх.
Режисерот Митревски уште во текот на снимањето рече дека целта на европските пратеници е да се негира вината на Бугарија за еврејскиот холокауст во Македонија и да заработат некој поен за нивната земја.

„Нивната единствена цел е да се негира холокаустот, па затоа користат некои стереотипни неологизми за да ги покријат нивните траги, велејќи дека Македонија ’шири лоша енергија’ и дека ние ’го градиме нашиот идентитет на основа на лажна историја’. Не знам дали овие европратеници се свесни дека негирањето на холокаустот е казниво во 16 земји-членки на ЕУ, што може да се санкционира со казна затвор“, изјави тогаш Митревски.

Филмот „Трето полувреме“ беше сниман 40 дена во Охрид, Битола, Свети Николе, Штип и во Скопје. Сторијата е базирана на вистинита приказна за една млада девојка од богата еврејска фамилија, која се вљубува во сиромашен македонски фудбалер.

Паралелно со оваа филмот ја раскажува и вистинитата приказна за македонскиот фудбалски тим, под водство на тренерот Иљеш Шпиц, кој за време на окупацијата се натпреварувал во бугарската национална фудбалска лига.

„Трето полувреме“ кандидат за „оскар“

Филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски (во продукција на „Кинооко“) е македонски кандидат за „оскар“, одлучи комисијата на Друштвото за филмски професионалци на Македонија. Оваа асоцијација е овластена од Американската академија за филмски науки и уметности да го направи изборот на национален македонски кандидат за наградата „оскар“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.
Комисијата избираше помеѓу филмовите „Трето полувреме“, „Жената што ги избриша солзите“ на Теона Стругар-Митевска и „Скопје ремикс“ на група режисери. Филмот „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски од технички причини ја повлече својата кандидатура.

Емитувано сведоштвото на Нета Коен

На прес-конференција беше емитувано и сведоштвото на Нета Коен (православно име Марија Младеновска), Еврејка од Скопје, жената што е пресликана во централниот лик Ребека во филмот „Трето полувреме“.
Видеото е снимено од екипа на Шоа-фондацијата на Стивен Спилберг и е едно од речиси 52-те илјади интервјуа со преживеани од холокаустот што ги има снимено фондацијата заради забележување на сведоштвата на преживеаните.
Интегралната верзија на сведочењето на Нета Коен под кодот 47.772 постои во архивите на Шоа-фондацијата, во Лос Анџелес

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.a...anie=22679
Без Ботев няма България
14-09-2012, 02:33 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-09-2012, 02:33 PM