Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарите беа заедно со Хитлер, невин народ настрада

Дури 30 бугарски новинари се акредитирале за следење на фестивалот "Браќа Манаки", каде ќе се прикаже "Трето полувреме" од Дарко Митревски, за кој бугарската јавност вели дека е антибугарски. Во исто време, филмот е избран за македонски кандидат за номинација за Оскар


Невиден интерес владее кај бугарските новинари за македонската премиера на филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски. Дури 30 новинари се акредитирале за следење на фестивалот "Браќа Манаки" каде ќе се прикаже филмот за кој бугарската јавност жестоко пропагира дека е антибугарски. Како цреша на шлагот, вчера стигна и информацијата дека "Трето полувреме" е избран за македонски кандидат за номинација за Оскар. Режисерот Митревски на средба со новинарите кажа дека филмот не е насочен против никого, туку говори за љубовта, херојството и зборува за обичниот човек од Македонија, за луѓето од Македонија кои во едно бурно историско време ја одбрале вистинската страна.

На средбата беа присутни и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, продуцентот на "Трето полувреме" и "Балканот не е мртов" Роберт Насков, директорот на Филмски фонд Дарко Башески, директорката на фестивалот "Браќа Манаки", Лабина Митевска. Таа кажа дека вкупно има и рекордни 150 новинарски акредитации. Ќе дојдат и повеќе од 300 македонски и 150 странски гости, како и рекорден број на филмаџии од официјалната конкуренција - седум од вкупно 11 филмови. Исто така, беше промовирано и потресното сведоштво на Нета Коен, жената која важи за инспирација за филмот. Коен е Еврејка од Скопје, чие семејство во Втората светска војна е депортирано во нацистичките логори, а таа поради љубовта со фудбалерот-христијанин останала жива, криејќи се кај комшиите. Видеото е сопственост на Шоа фондацијата, каде еден од основачите е Стивен Спилберг.

"Кога ги собраа нашите, јас се криев. Бугарите ги земаа. Бугарите располагаа со куќите, Бугарите се. Бугарите прашуваа, има ли Евреи тука? Нема, им велеа. Тие правеа лоши работи. Невин народ настрада. Браќата ми го зедоа. Најстариот брат имаше 28 години. Помладиот 25, третиот 20. Сестра ми имаше околу 15. Татко ми имаше 60 тогаш...", раскажува Коен за екипата на Шоа фондацијата. Нејзината исповед е една од речиси 52-те илјади интервјуа со преживеани од Холокаустот што ги има снимено фондацијата заради забележување на сведоштвата на преживеаните.

"Трето полувреме" ќе биде прикажан на свеченото отворање на "Браќа Манаки" в сабота во Битола, по што веднаш ќе има уште една проекција. Во киносалите ќе започне да игра од 27 септември, а после него на ред е "Балканот не е мртов" во режија на Александар Поповски. (Де.Т.)

Митревски: Лабина да остане директор
На Лабина Митевска со ова издание и завршува вториот мандат како директор на "Браќа Манаки". Вчера доби уште една јавна поддршка да продолжи со работата, и тоа од Дарко Митревски. "Се надевам дека Лабина и следната година ќе продолжи да го води фестивалот", рече Митревски.

Голем подем на македонската кинематографија
На два дена пред почетокот на фестивалот, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска кажа дека "Браќа Манаки" ќе го прикаже големиот подем на македонската кинематографија. Таа посочи дека првпат во филмската историја на фестивалот свеченото отворање и затворање ќе бидат одбележани со премиера на македонски филмови, а ќе се прикажат вкупно 28 македонски филмови од најновата филмска продукција, во поголем дел поддржана од Филмскиот фонд.

Нови кина низ Македонија
"За помалку од еден месец ќе започне реализацијата на проектот за дигитализација на киносалите низ Македонија, односно ќе се набават нови 15 дигитални проектори со што ќе се создадат услови и публиката во градовите во државата да ги гледа и најновите филмски остварувања", најави министерката.

68 награди за македонски филмови
"До денеска македонските филмови освоиле 68 награди. Фестивалот "Браќа Манаки" ја има кулминацијата и со најголема филмска ѕвезда и со носење на најголемиот број на директори на фотографија, со работилници", рече директорот на Филмски фонд Дарко Башески.

ФОТО: Н. БАТЕВ

http://vecer.com.mk/?ItemID=AE97E535797D...C5DA44DB10
Без Ботев няма България
14-09-2012, 11:47 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-09-2012, 11:47 AM