Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

„ТРЕТО ПОЛУВРЕМЕ“ ПРЕДИЗВИKУВА ОГРОМЕН ИНТЕРЕС каЈ соседот

Бугарскa окупација на Битола и „Манаки“
До организаторот годинава има енормно многу барања од бугарските медиуми за присуство на проекцијата на „Трето полувреме“. Филмот во изминатите десетина месеци таму не се симна од дневен ред поради сцени во која бугарската војска ~ помагала на германската во транспортот на Евреите во логорите на смртта

Триесетина новинари од Бугарија се акредитирале за премиерата на филмот „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, со кој утревечер во Битола ќе биде отворено 33. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Предизвикот е филмот, кој изминатите десетина месеци не се симна од дневен ред на бугарските медиуми, стана тема на дебати на бугарските европарламетарци и на Хелсиншкиот комитет на нашиот сосед. Реакциите од Софија главно беа поради сцени во кои бугарската војска ~ помага на германската во транспорт на Евреите во логорите на смртта.

- Никогаш не очекував дека ќе се случат такви политички реакции. Почнаа пред десет месеци и с` уште траат. Kаде стигнав се обидов да докажам дека обвинувањата се лажни. Шпекулација е с` што се кажува без да се гледа филмот или да се прочита сценариото - рече режисерот Митревски на вчерашната прес-конференција.

Тој вели дека нема намера да се справува со обвинувањата.- С` завршува в сабота! Ќе се покаже дека балонот ќе пукне бучно и сите обвинувања за шовинизам и антибугаризам ќе паднат во вода. Во филмот нема ниту збор, ниту секунда, ниту една лоша мисла за Бугарија. Овој филм е за, а не е против. Зборува за љубов, за мали луѓе кои во тешки времиња, во одредени премрежиња стануваат херои. За луѓе што во бурно време ја одбрале висинската страна. А каков е филмот, нека проценат публиката и јавноста - вели режисерот.

Лабина Митевска објаснува дека интересот на бугарските медиуми годинава е огромен.

- Годинава имаме енормно многу барања за присуство на проекцијата на „Трето полувреме“ од страна на бугарските медиуми. Некои ќе добијат влезници, некои се акредитирани, а некои ќе ја гледаат втората проекција, која ќе се одржи истата вечер во 23 часот. Дел од бугарските новинари беа на затворената проекција на филмот, која се одржа минатата недела и, колку што знам, немале негативни реакции - вели Митевска.

Министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска рече дека ~ е драго што фестивалот ќе биде отворен и затворен со премиери на два македонски филма - „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“ на Александар Поповски.

- Очигледна е експанзијата на македонската кинематографија, благодарение на сите наши филмски работници. Фестивалот расте, а доказ за тоа се и ексклузивните гости што доаѓаат - рече Kанческа-Милевска.

Роберт Насков беше продуцент на двата филма, кои се снимаа во исто време. Се залагал двата да бидат готови за „Браќа Манаки“ бидејќи тоа е наш фестивал.

- Kога денес би можел да избирам, не би го повторил. Успеавме да го постигнеме тоа, но за македонски рамки е навистина тешко - рече Насков.

Нета Kоен: Останав сама

„Љубовта е посилна од с`... Мајка ми и татко ми одеа во синагога секоја недела. Бевме среќно семејство. Игравме, се смеевме и уживавме во животот. Ни беше многу убаво. Возрасните ни организираа концерти и претстави за нас, децата... Татко ми многу се налути кога разбра дека тој не е од нашите и дека ќе станам православна. Дојде Хитлер и почна с`. Бугарската војска н` земаше. Влегуваа во куќите и прашуваа: „Има ли Евреи овде?“. Никој не ме издаде, иако не бев „нивна“. Kога сакав да ги посетам моите, свекрва ми не ме пушти. „Што ако некој те викне по име? И тебе ќе те затворат. Имаш две мали деца дома...“. Двајцата мои браќа имаа по 25 и 20 години, а сестра ми 15. Сите мои братучеди убави како кукли...

Денес моето семејство се децата, внуците и правнуците. Сите ме сакаат и душата би ја дале за мене, и јас за нив. Сепак, останав сама, до крајот на животот...“.

Ова се зборовите на Еврејката Нета Kоен, чија животна приказна беше мотив за снимањето на филмот „Трето полувреме“. Откако се омажила и ја примила православната вера, се прекрстила во Марија Младеновска. Таа својата потресна приказна ја раскажува во седумминутното документарно видео снимено од фондацијата „Шоа“ во 1998 година. Продуцентите на „Трето полувреме“ и раководството на „Браќа Манаки“ ги добиле ексклузивните права за прикажување на документарецот пред проекцијата на филмот в сабота.

Весна И. Илиевска
#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=D4A199B4C3...2860EB6651
Без Ботев няма България
14-09-2012, 06:55 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 14-09-2012, 06:55 AM