Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

БУГАРСКИТЕ ДЕМОКРАТСКИ СИЛИ СО НЕДЕМОКРАТСКИ СТАВ


ЕУ да ги замрзне преговорите со Македонија


Овој веќе познат став на историчарите, но и на речиси сите политички партии кај нашиот источен сосед, според локалните медиуми повторно е инспириран од најавената изложба со македонски средновековни ракописи во Брисел, која треба да се одржи следниот месец


Бугарските демократи ќе бараат замрзнување на преговорите за пристапување на Македонија кон Европската унија, поради, како што велат, "кражбата на бугарска историја, која Македонија ја вршела во текот на својата 68-годишна историја". Овој веќе познат став на историчарите, но и на речиси сите политички партии кај нашиот источен сосед, според бугарските медиуми повторно е инспириран од најавената изложба со македонски средновековни ракописи во Брисел, која треба да се одржи следниот месец. За бугарскиот Сојуз на демократски сили, изложбата претставува кражба на бугарска историја бидејќи ракописите биле бугарски, а не македонски.
Негирањето на македонското потекло на истите ракописи и тоа неколку месеци пред официјална промоција во Брисел не е ништо ново. Пред неколку недели реагираа и бугарските историчари, а деновиве, СДС го повика и парламентот "да го изрази својот став за прашањето за постоењето на македонско малцинство во Бугарија како и за правото на Бугарите во Македонија слободно да ја покажат својата етничка припадност". Тие тврдат дека изложбата е провокација која не треба да се дозволи да помине без последици, бидејќи според нив, преку неа се посегнува не само на бугарската историска меморија, туку и на националниот суверенитет на Бугарија.
- Од Сојузот на демократските сили инсистираат бугарските институции да реагираат против наглото однесување на македонската власт и македонските историчари. Крајно време е Бугарија да престане со криворазбраното покровителство и однос кон нашите браќа, кои не се ни чувствуваат такви, пренесува софиски "Днес".

Советот за македонски јазик, пак, неодамна посочи дека станува збор за артефакти настанати во Средниот век на територијата на Македонија и во нив се изразени јазичните црти на македонската црковнословенска редакција и на македонските дијалекти. Македонските средновековни ракописи ќе бидат изложени следниот месец во Кралскиот музеј на Мариемонт во Морланвелтс, Белгија, во рамките на изложбата "Илјада години писмена традиција во Македонија". (Е.А.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=935F1B845415...903D58C34D
Без Ботев няма България
13-09-2012, 10:31 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 13-09-2012, 10:31 AM