Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Турскиот егзодус од Бугарија бил етничко чистење

Ако не ги принудиме тие 200-300.000 луѓе да си заминат, за 15 години Бугарија нема да постои, а Бугарија ќе биде втор Kипар, рекол комунистичкиот диктатор Тодор Живков во почетокот на етничкото чистење во јули 1989

Заминувањето на 340.000 етнички Турци од Бугарија меѓу јуни и септември 1989 година било етничко чистење, а не доброволна преселба, како што било претставено во тоа време, потврдуваат завчера објавените нови документи од бугарските архиви, пишува српски „Блиц“.

- Се соочуваме со масовен егзодус, кој секако е неопходен и поволен за нас. Ако не ги принудиме тие 200.000 до 300.000 луѓе да си заминат, за 15 години Бугарија нема да постои. Бугарија ќе биде втор Kипар - им рекол комунистичкиот диктатор Тодор Живков на водечките партиски функционери на Бугарија во почетокот на етничкото чистење во јули 1989.

Споменатите изјави на Живков се меѓу 2.459 документи на Извршниот комитет на Бугарската комунистичка партија, кои беа објавени вчера на интернет-страницата на државната архивска агенција http://www.archives.bg/politburo.

Бугарија на 29 мај 1989 година ја отворила границата со Турција (таа била затворена с` до падот на комунизмот) за да го поттикне заминувањето на дел од турското малцинство, кое претставувало 10 отсто од бугарската популација. Тоа малцинство било сметано за петта колона на непријателската НАТО-земја.

Одлуката била донесена по серијата протести на етничките Турци на североистокот на Бугарија, кои сакале да си ги вратат своите муслимански имиња откако властите им ги смениле во бугарски во 1984 и 1985 година.

- Му наредивме на Министерството за внатрешни работи брзо и сосила да ги депортира екстремистите, масовно да ги протера фанатиците, кои се во срцето на тие случувања. Во исто време, властите не треба да го попречуваат заминувањето на обичните луѓе и тој процес треба да го претстават како нешто нормално, а не непријателско. Исто така, не смее да се користи зборот депортација - изјавил Живков.

Околу 340.000 Турци си заминале тогаш за Турција, од кои 130.000 подоцна се вратиле во Бугарија. Kампањата, која немала поддршка од Москва, го забрзала заминувањето на Живков од власта, на 10 ноември 1989 година, по 35 години владеење. Бугарската државна Агенција за архиви ќе ја објави целокупната архива, која го покрива целиот комунистички период на Бугарија, од 1944 до 1989 година.
#

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=22444C274B...1437234364
Без Ботев няма България
12-09-2012, 02:50 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-09-2012, 02:50 PM