Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија ја засилува реториката кон Македонија

Претседателот Росен Плевнелиев и' порача на Македонија дека „Бугарија нема да прави компромис со својата историја“

Миркица ПоповиќНе стивнуваат коментарите од бугарскиот државен врв за црвени линии кон Македонија и критики за антибугаризам од македонска страна и наводната македонска манипулација со бугарската историја. По најавите од бугарскиот премиер Николај Младенов дека Бугарија ќе исцрта црвени линии за Македонија и изјавата дека Бугарија нема да дозволи некој да се плетка во нејзината историја, со сличен коментар се јави и претседателот Росен Плевнелиев.

„Изјавив категорично дека Бугарија никогаш нема да направи компромис со својата историја, ниту, пак, со историските факти за регионот такви какви што се, од најдревните времиња до денес“, истакнал Плевнелиев за бугарските медиуми на прашањето дали Македонија присвојува дел од бугарската историја.

Плевнелиев вели дека истата порака му ја пренел и на македонскиот претседател Ѓорге Иванов на нивната прва билатерална средба која се одржа пред два месеца во Белград. Плевнелиев упатил и порака дека манипулацијата на историјата и идеологизирањето и замената на историските факти не му помогнало никому на Балканот. И Плевнелиев и Младенов неделава со своите изјави играа на карта дека наводниот македонски обид да се интерпретира бугарската историја не и' оди во прилог на европската перспектива на Македонија.

Бугарскиот претседател во изјава за медиумите во Пловдив по повод одбележување на 127 години од обединувањето на државата, посочил дека Бугарија и' подава рака на Македонија и очекува конкретни докази дека двете држави се наоѓаат во нова фаза на развојот на билатералните односи. Во контекст на ова бугарскиот претседател истакнал дека се нашле на иста линија со Иванов за тоа дека историјата и фактите треба да им се остават на експертите и историчарите, за што пред три дена му испратил писмо на македонскиот претседател. Наместо да се занимаваат со историја, Плевнелиев истакнал дека политичарите треба да се посветат на работа за развивање на добрососедски односи со европска перспектива, да се работи на подобрување на соработката, изградба на мостови, тунели, железнички врски и заеднички настани.

„Сакам јасно да кажам дека тоа дали сме Европејци и дали ја споделуваме европската перспектива не се познава по тоа што зборуваме во Брисел, туку по тоа што го правиме дома“, изјавил Плевнелиев. Шефот на бугарската држава изразил надеж, како што пренесува бугарската агенција БТА, дека долгогодишните обиди од страна на Македонија за разединување и промена на историјата ќе останат во минатото.

Големо изненадување во Скопје предизвика изјавата на Плевнелиев дека со Иванов дискутирале за изградба на заеднички споменик на писателот Димитар Талев во Прилеп. „Ако се искрени зборовите на македонскиот претседател, многу скоро ќе реализираме една заедничка иницијатива - изградба на споменик на Димитар Талев во Прилеп“, рекол Плевнелив за бугарските медиуми.

Од кабинетот на македонскиот претседател стигна соопштение дека Иванов досега немал слушнато за ваква иницијатива за изградба на споменик на познатиот бугарскиот писател во Прилеп. Талев е еден од најпознатите бугарски писатели, кој бил предложен за Нобеловата награда за литература. Талев е роден во Прилеп, а живеел и работел во Бугарија. Во целиот свој опус пишувал за Прилеп и Македонија, но лично се чувствувал како Бугарин.

Во 1944 година бил уапсен поради патриотски и антимакедонски ставови и испратен во централниот затвор во Софија. Тетралогијата „Железниот светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовите ви ги чувам“ е едно од најпознатите негови дела, а се занимава со подготовката и епилогот на Илинденското востание. Македонската научна јавност се има оградено од него откако по Втората светска војна одбил да се врати во татковината и да работи на подигнување на научната мисла и творештвото на македонскиот народ. Починал во Софија во 1966 година. Во Македонија се преведени неговите романи „Илинден“ и „Железниот светилник“.

По изјавите на Плевнелиев, од кабинетот на Иванов посочија дека Македонија останува на определбата за градење добрососедски односи и се залага низ отворен дијалог со Бугарија да се бараат решенија и да се надминуваат разликите што влечат корени од минатото.

Беше негирана информацијата дека двајцата политичари се сретнале во Брисел. За Иванов највисок приоритет на кој треба да се фокусираат Македонија и Бугарија се инфраструктурното, енергетското и меѓуграничното поврзување, на продлабочување и унапредување на економската соработка.

Статијата е прочитана 619 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A1DF172D8...73E1200454

Малко познате сред македонските форумджии е , че цитатък на Гоце Делчев когото толкова обичат да цитират и който много от тях имат дори на подписите си е именно от книга на Димитър Талев

Който се борил са дръбските българските или гръцките интереси можел да бъде добър българин грк или сърбин но не и македонец
Без Ботев няма България
08-09-2012, 07:34 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-09-2012, 07:34 AM