Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Плевнелиев смета дека Македонија ја краде бугарската историја

На последната средба бугарскиот претседател побарал од македонскиот колега да се престане со манипулацијата и идеологизирањето на историјата во Македонија

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев изјавил дека Бугарија никогаш нема да направи компромис со својата историја, ниту пак, со историските факти за регионот, а тоа му го пренел и на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Како што пренесува бугарската новинска агенција БТА, тоа го изјавил вчера во Пловдив на одбележувањето 127 години од обединувањето на Бугарија, одговарајќи на новинарско прашање дали Македонија се обидува да ја присвои бугарската историја.

- Посочив дека манипулација на историјата и идеологизирањето и замената на историските факти не помогнало на никого на Балканот, додал Плевнелиев.

Според него, фактите од историјата треба да им се остават на историчарите, а политичарите од двете страни на границата да работат за добрососедство со европски пристап и, како што вели, заедно да градат добра соработка, мостови, тунели, железнички врски и заеднички настани.

Плевнелиев додаде дека истата визија со него ја споделил и македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов при нивната последна средба, за што, пред два дена, му испратил и писмо.

Шефот на бугарската држава изразил надеж, како што пренесува БТА, дека долгогодишните обиди од страна на Македонија за разединување и промена на историјата ќе останат во минатото. Во таа насока, бугарскиот претседател очекува еден нов пристап во односите меѓу политичарите на двете земји, за што очекува и конкретни докази.

- Ако се искрени зборовите на македонскиот претседател многу скоро ќе реализираме една заедничка иницијатива - изградба на споменик на Димитар Талев во Прилеп, рекол Плевнелиев.

Статијата е прочитана 1469 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/default.asp?ItemI...7C617B2C0C
Без Ботев няма България
08-09-2012, 07:28 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 08-09-2012, 07:28 AM