Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо денеска (31.08) ја пофали Бугарија поради намалувањето на државниот дефицит.
Првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо ја повика Бугарија да продолжи со напорите за зачувување на довербата на финансиските пазари.
„Бугарија ги презема сите важни мерки за буџетска консолидација“, рече Барозо и додаде дека земјата веќе не е предмет на европските процедури за претеран дефицит.
Министрите за финанси на ЕУ ја укинаа процедурата за Бугарија за претеран дефицит во јуни. Софија применува механизам на штедење од 1997. година. Бугарската економија веќе 15 години има стабилни макроекономски индекси. Она што е потребно, како што нагласи претседателот на ЕК, е „подобрување на животниот стандард и одржувањето на стопански пораст“. Барозо и‘ препорача на Бугарија реформа на пензискиот систем и намалување на невработеноста, особено кај младите.
Инаку, Барозо во Софија денеска отвори нова линија на метрото, финансирано со 476 милиони евра од фондовите на ЕУ. Една од станиците на метрото е наречена „Европска унија“.

http://www.dw.de/dw/article/0,,16212388,...7-xml-mrss

Изненадан съм от 2 метро-диаметър на София...Една от спирките - Сердика ІІ наистина е невероятна - разкрита е Стара Сердика с римските улици, основите на сградите, интересно е; а самата станция е направена като музей - не очаквах да видя това в центъра на София - а и както се казва тук - личи, че се е работило с пари...
31-08-2012, 07:38 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 31-08-2012, 07:38 PM