Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Неделковски: Бугарите за Охис бараа “пеку леб погача”


Не може бугарската компанија што првично беше заинтересирана за Охис, да бара “пеку леб погача” и притоа да не ги испочитува понудените барања, сметаат од синикатот на фабриката.


Иако кон вработените се слелао барем малку надеж дека овој пат конечно ќе се реши долгогодишниот проблем со Охис, сепак и овој 8-ми тендер замина во историјата. Владата не се откажува.

-Се виде дека бугарите се несериозни..., Нас не не засега ништо друго, освен вработените..., изјави Благоја Неделковски– синдикат на ОХИС

Неделковски додава дека доколку во Охис има превработеност, и тоа е причина за продажба на фабриката, може да се направи пакет за намалување на работниците, профатлив за сите. Вели дека момаенталната ситуација во Охис е многу лоша, а како причина ги наведува 13-те неисплатени плати.

-Синдикатот остана на ветеното, но ќе активираат штрајк, ако не се исплати барем една плата..., додаде Благоја Неделковски – синдикат на ОХИС

Како резултат на ова, Министерството за економија немаше друг избор освен да ја одбие понудата на компанијата од Бугарија и да и предложи на Владата, во најкус можен рок, да се објави нов јавен повик за продажба на државните акции во ОХИС.

Двете институции остануваат посветени кон изнаоѓање на трајно решение што ќе обезбеди соодветни услови за натамошно успешно работење на овој гигант, преку нови инвестиции кои ќе значат отворање на нови работни места.

Борис Грујоски

http://sitel.com.mk/dnevnik/biznis/nedel...a%E2%80%9D
Без Ботев няма България
(This post was last modified: 19-08-2012, 07:19 AM by Топорчо.)
19-08-2012, 07:17 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-08-2012, 07:17 AM