Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

10.08.2012, 17:29
Остра реакција на Николај Младенов
И бугарскиот шеф на дипломатијата, Николај Младенов, се налути од изјавите на Тодор Петров, па вчера со официјално соопштение го повика да ги заборави аргументите од времето на Коминтерната, без да му се обрати нему директно, туку на целата македонска јавност. Соопштението, што според бугарските медиуми, е најостро досега, и во него Младенов за првпат го посочува како политички репресиран Бугарскиот културен клуб во Македонија, а нашето малцинство го конвертира во „граѓани на РМ“.

„Реакциите во македонските медиуми по изјавите на пратеници од Европскиот парламент во врска со кршење на човековите права на граѓани на Република Македонија, што се самоопределуваат како Бугари, предизвикуваат оправдана загриженост. Додека целиот регион сe пресметува со комунистичкото наследство, парадоксално звучат обидите да се извлечат историски аргументи од периодот на Коминтерната. Идеологизацијата на историјата не му помогна никому, ниту пак реши ниту еден значаен социјален и економски проблем. Нашите соседи и пријатели ќе добијат многу ако гледаат напред и градат иднина на државата во Европа, место да гледаат во минатото низ призмата на надминати идеолошки конструкции.

Неприфатливо е систематски да се врши притисок и да се пројавува нетолерантен однос кон законски регистрирани организации во Република Македонија, како Бугарскиот културен клуб - Скопје, чија дејност е поврзана со заштита на човековите права, владеењето на правото и има за цел да ги зближи двете соседни земји. Убедени сме дека прифаќањето и спроведувањето на демократските вредности ќе создаде услови за економски просперитет, добрососедски односи и заедничка европска иднина“, стои во соопштението на Младенов.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=79AAF...51C2F547D5


По повод на изявления в македонските медии, българският министър на външните работи Николай Младенов заяви:Реакциите в македонските медии след изявлениятa на депутати от Европейския парламент във връзка с нарушаване на човешките права на граждани на Р Македония, самоопределящи се като българи, пораждат основателни притеснения. Докато целият ни регион сe отърсва от комунистическото наследство, парадоксално звучат опитите да се черпят исторически аргументи от периода на Коминтерна.

Идеологизацията на историята не e помогналa никому и не e решилa нито един значим социален или икономически проблем. Нашите съседи и приятели ще спечелят много ако гледат напред и градят бъдещето на държавата си в Европа, а не се взират в миналото през призмата на овехтели идеологически конструкции.

Неприемливо е системно да се оказва натиск и да се проявява нетолерантно отношение спрямо законно регистрирани организации в Република Македония, като Българския културен клуб – Скопие, чиято дейност е свързана със защита на човешките права, върховенството на закона и има за цел да сближи двете съседни страни.

Убедени сме, че с възприемането и прилагането на демократичните ценности ще се създадат условия за икономическо благоденствие, добросъседски отношения и общо европейско бъдеще.
http://www.mfa.bg/bg/news/view/33171

Извинявайте за повторението...От това което виждам си мисля, че в Утрински не знаят добре бг език - не че това им е кой знае колко необходимо - но все пак; Не знам доколко изявлението на Николай Младенов може да бъде определено като "остра реакция" - според мен - не е; Проблем обаче е високото вече ниво на "реагиране" от бг страна - преди около месец - Б. Борисов; сега Н. Младенов...
10-08-2012, 11:53 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 10-08-2012, 11:53 PM