Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

РАЗОТКРИЕНА ГОЛЕМА ПЕДОФИЛСКА И КАНИБАЛИСТИЧКА МРЕЖА РАСПРОСТРАНЕТА НИЗ ЦЕЛИОТ СВЕТ


Шокантно: Сексуално ги злоупотребувале и јаделе деца


Инспекторите откриле дека зајачето со кое педофилите ги намамувале жртвите било главен лик од холандска детска серија и книга. Преку него тие успеале да дојдат до Роберт Микелсон во Амстердам, кој признал дека злоупотребил над осумдесет деца. Меѓу обвинетите кои биле вклучени во педофилската мрежа биле фатени и четиринаесет бугарски државјани


Слатко плишано зајаче помогнало да се разоткрие големата педофилска мрежа распространета низ целиот свет. За две години криминалистите успеале да уапсат 43 лица од вкупно седум земји, кои биле директно инволвирани во овој случај. Еден од главните водачи на групата педофили, бил детскиот куклар од Флорида, а во групата членови биле и хотел-менаџер во Масачусетс, медицински техничар во Канзас, работник од Холандија. Фотографијата на кое се наоѓало 18-месечно бебе кое позира со плишаната играчка било причина да се дојде до главните извори на мрежата со седиште во Амстердам, пренесуваат американските медиуми. Инспекторите откриле дека зајачето со кое педофилите ги намамувале жртвите било главен лик од холандска детска серија и книга. Преку него тие успеале да дојдат до 27 - годишниот Роберт Микелсон во Амстердам, кој работел како бебиситер во детска градинка. Тој признал дека злоупотребил над осумдесет деца и е осуден на 18 години затвор, со задолжителен психијатриски надзор. Во компјутерот на Микелсон се најдени илјадници слики од мали деца. Уапсените мажи се обвинети за сексуално злоупотребување на деца, размена на експлицитни фотографии како и он-лајн разговор за киднапирање и јадење на младите жртви. Повеќе од 140 млади жртви беа идентификувани од страна на властите според кои немало крај на откриените фотографии во компјутерите на осомничените, зашто постојано се појавувале нови. Тие исто така се обидуваат да се утврди дали мажите сериозно зборувале за убиство и канибализам или тоа биле споделување на изопачени фантазии.


- Тие се најлоши од најлошите. Ова е детето што е буквално силувано од страна на возрасни, изјави Брус Фокарт, агент задолжен за царината на САД и за домашна безбедност и имиграција, агенција за спроведување на истраги во Бостон.
Разоткривањето на педофилската мрежа почнала да се случува кога Роберт Дудика од хотел Шератон испратил фотографија на голо холандско момче до таен агент во Бостон, кој се инфилтрирал во мрежата, по претходно добиените сознанија за педофилската група, пишува статесман. Дудика е оженет и татко на три деца, а го користел псевдонимот Бабѕтоддд. Сликата со бебе која Дудика ја испратил на друг човек со исти склоности, директно стигнала кај агент на Интерпол. Сведок за холандската полиција признал дека играчката - полнето зајаче познато како Миффѕ, според познатиот лик од серијата е користена за намамување на децата. Полицијата открила слики и он-лајн разговори во компјутерите на Роберт Дудика, а откај него фотографиите биле праќани на други осомничени во седум земји, вклучувајќи ги и Канада, Велика Британија, Германија, Шведска и Мексико. Најстарата жртва во Холандија имала четири, а најмладата само 19 дена. Дудика се изјасни за виновен за детска порнографија и сексуална експлоатација и е осуден на 18 години затвор. Неговиот адвокат, Ричард Свини, рекол дека Дудика бил сексуално злоупотребуван како дете од страна на другар. Во мај, властите го најдоа и третиот клучен човек Мајкл Арнет во Канзас, кој ги обработувал фотографиите и ги препраќал. Агентите откриле фотографии, кога пребарувале низ компјутерот и откриле разговор со Микелсон. Разговорите се воделе околу киднапирање и убивање на децата, а биле испраќани фотографии на деца кои се ставени во рерна. Арнет најмногу сакал да зготви дете за Велигден, што било само негова фантазија. Но тоа не го убедило обвинителството откако ги виделе фотографиите на 2 - годишно дете кое го ставаат во рерна. За среќа во домовите на осомничените не биле пронајдени докази дека некое дете навистина било зготвено. Меѓу обвинетите кои биле вклучени во педофилската мрежа биле фатени и четиринаесет бугарски државјани.

ГРОЗОМОРЕН СЛУЧАЈ ВО КУМАНОВО


Тројца кумановци силувале 13 годишно девојче


Тројца кумановци, меѓу кои и еден малолетник, викендов силувале тринаесетгодишно девојче во двор од основно училиште, информираше МВР. Станува збор за М.Д. (19), О.С. (20) и Ч.В. (15) против кои биле поднесени кривични пријави за полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години, но засега нема информации дали завршиле во притвор.
Според полициските информации деветнаесетгодишникот ја искористил довербата на малото девојче со кое претходно бил во љубовна врска и ја викнал да дојде во училишниот двор. Таа, не сомневајќи се во неговите намери, се појавила само за да види дека ја чекаат тројца момчиња. Осомничениот не губел време и веднаш со сила го соборил девојчето на земја, ја соблекол и ја силувал. Ако тоа не било доволно и другите двајца ги задоволиле своите гнасни страсти врз беспомошното девојче кое го оставиле да лежи во дворот.
Нивните закани не помогнале, бидејќи силуваната малолетничка веднаш им раскажала на своите најблиски за пеколот низ кој минала, а тие пак пријавиле во полициската станица во градот. Лекарскиот преглед ги потврдил изјавите на девојчето и тројцата осомничени веднаш биле уапсени.

(И.Р.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=A52A784D1FE5...F75F93391D

Македонско издание твърди, че 14 българи са арестувани в рамките на операция за разбиване на международна педофилска мрежа
09 август 2012 | 09:41 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. 14 българи са били арестувани в рамките на операция за разбиване на международна педофилска мрежа. Това твърди македонският вестник “Вечер”, като цитира американски медии. В статията под заглавие „Шокиращо – сексуално злоупотребявали и изяждали деца” скопското издание пише, че в мащабна полицейска операция в седем страни, за две години са били арестувани 43 души, обвинени в педофилия. Един от водачите на групата бил кукловод. Сред арестуваните и обвинените педофили, според „Вечер” имало и 14 български граждани.
Проверка на Агенция “Фокус” в интернет посочва, че в информацията за арестувани педофили, разпространена от световни медии, няма данни за арестувани българи


Без Ботев няма България
09-08-2012, 04:26 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 09-08-2012, 04:26 PM