Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

29.07.2012, 19:37
Македонските политичари да се обединат во одбрана на името
Пограничната средба на Македонците од егејскиот дел на Македонија годинава ја проследија едвај околу 1.000 граѓани и само двајца заменици-министри
Битола - „Да се соединат сите македонски политичари во одбрана на името и македонскиот идентитет“. Ова е главната порака од 32. Погранична средба на Македонците од егејскиот дел на Македонија, која вчера се одржа во потпелистерското село Трново.

Под дебелите сенки во дворот на црквата „Пресвета Богородица“ годинава се собраа едвај околу 1.000 граѓани, иако години наназад на оваа Погранична семакедонска средба доаѓаа и по пет до десет илјади посетители, особено на почетокот на деведесеттите години. Сега имаше повеќе скараџии и посматрачи отколку гости на средбата. И државниот врв реши годинава во Трново да присуствува само со заменици-министри. Дојдоа Емил Димитриевски, заменик-министер за одбрана, и Зоран Коњановски, за земјоделство. Тука беа и пратениците Лилјана Кузмановска и Влатко Ѓорчев, кому веројатно му беше здодевно, па додека претставниците од дијаспората ги читаа официјалните поздравни говори, тој си читаше весник „Его“. Индиферентноста на државниот врв особено падна во очи бидејќи пограничната средба отсекогаш била место од каде што се упатувале политички пораки и се тонирале односите со Грција.

„И денес ќе речеме отворено: Бугарија, Грција и Албанија се окупатори на Македонија. Нема ниту да се криеме, ниту да се молиме за името. Името е едно и нема никој да ни го земе. Само македонските политичари тука да не се напаѓаат едни со други, да се борат заедно за името Македонија, кое го има со илјади години и пред Грција. Вечна да е Македонија“, рече Андон Шекревски, член на „Виножито“.

На средбата беше искоментирана и посетата на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун на Македонија, како и потегот на премиерот Никола Груевски да го отвори прашањето за правата на македонското малцинство во Грција, од враќање на имотите, давање двојно државјанство и слободно движење.

„Лека-полека работите доаѓаат на свое место. Тоа е така зашто се најде човек кој кажа пред целата меѓународна јавност дека таму во Беломорска, односно Егејска Македонија има Македонци. Тие останаа вџашени“, рече Ефтим Митревски, претставник на партијата на Македонците за европска интеграција од Албанија, заклучувајќи дека правата на Македонците во егејскиот и пиринскиот дел се потешки отколку во Албанија.

Со поздравен говор срочен во стихови претставникот на ОМО „Илинден Пирин“, Димитар Иванов, ги загатна односите меѓу Гоце Делчев и Даме Груев, за историски недоистражените и темни петна околу предавството и убиството на Делчев. Пеце Аспровски, пак, претседател на Здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија со седиште во Битола и оваа година апелираше за вклучување на што повеќе млади во организацијата. (А.Б.)
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...ED9C6C42DD

Датум: 29.07.2012, 18:10
32.ТРНОВСКА СРЕДБА

Немаше кој да ги чуе силните пораки

Политичките партии во Македонија да се обединат во заедничка битка за одбрана на името и на македонскиот идентитет. Ова е пораката што ја испратија Здружението на Македонците од егејскиот дел и партијата Виножито на 32. семакедонска средба што вчера се одржа во потпелистерското село Трново. Ова беше најслабо посетена погранична средба досега, имаше одвај 1.000 гости, за разлика од претходните години кога се збираа до 5.000. Државниот врв го претставуваа заменици-министри.

- Политичарите да не се напаѓаат меѓусебно, туку заедно да се борат за името. Да речеме отворено дека окупатори на Македонија и денес се Грција, Бугарија и Албанија. Нема да се криеме и да се молиме за името и за идентитетот. Името е едно и не може никој да ни го земе, но за тоа е потребна сплотена битка - порача од говорницата Андон Чекревски од партијата на Македонците во Грција - Виножито.

Тој ја обвини Грција дека е недемократска и дека не ги признава правата на македонското малцинство. Kако еден од примерите го посочи противењето на грчката држава на иницијативата за формирање македонски културен дом во Лерин, за што беше поведен и судски спор во Стразбур. Чекревски се пожали дека врз Македонците во Грција се вршат големи притисоци да не присуствуваат на народните собири на кои се пеат и се играат македонски песни. Додаде дека имало закани за собирот во Овчарани дека 50 автобуси со луѓе ќе пристигнат за да го растурат, но ни со тоа не успеале да ги исплашат неколкуте илјади Македонци што присуствувале на ова традиционално собирање.

Здруженијата на Македонците во соседните земји позитивно го оценија апелот на премиерот Груевски до генералниот секретар на ОН, Бан Kи-мун, за реално согледување на правата на Македонците во Грција.

- Лека-полека работите одат на своето место. Премиерот по вторпат му ја плесна вистината в очи на Бан Kи-мун - изјави Ефтим Митревски од Партијата на Македонците за европска интеграција од Албанија.

Димитар Иванов од Организацијата ОМО „Илинден“ - ПИРИН од Бугарија низ рецитал порача: „Да даде Господ една нова духовна Херонеја која ќе ги запре грчките претензии кон нас, нашата историја и нашата татковина“.

Организаторите од Здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија, пак, се пожалија дека кубурат со подмладок.

- Молам за поголема активност на помлади граѓани во нашето здружение за остварување на правата на Македонците во соседните земји, во Грција, Бугарија и во Албанија и за спротивставување против недемократски и нечовечки притисоци, од каде и да се насочени, за елиминирање на нашиот македонски идентитет - изјави Пеце Аспровски, претседател на Здружението.

Жанета Здравковска
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...661F45618C

Заедничко славене – един вид – Живи–здрави и да ви е честит празникът
31-07-2012, 06:38 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 31-07-2012, 06:38 PM