Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Стокхолм

Протест на стотина измамени Бугари во Шведска


Околу стотина Бугари, кои се дел од групата од околу 200 бугарски државјани кои биле измамени да дојдат да работат во шведската област Хелсингланд како берачи на ситно овошје, вчера со автобуси дојдоа пред бугарската амбасада во Стокхолм.
“Тие се изјаснија дека сакаат да одат во Амбасадата за да се обидат да добијат помош за враќање дома. Нивната ситуација е исклучително тешка, изјави градоначалникот на Ованакер”, Јоми Ренстром.
Претходната ноќ тие ја минале во една општинска сала во близина на местото Свабенсверк, каде што месното население им помагало со храна.
Медиумите објавија дека бугарските работници допатувале во Шведска откако им било ветено дека ќе работат како берачи на ситно овошје на плантажи во северниот дел на земјата, но кога стигнале на посочената локација, виделе дека се измамени и биле препуштени самите да се снаоѓаат. Од бугарската амбасада во Стокхолм велат дека работниците биле измамени од засега неидентификуван човек. Дел од измамените Бугари успеале да се вратат дома, но оние кои немале пари за пат, се решија на протест пред бугарската амбасада, која споре најновите информации, ветила дека измамените ќе ги врати во Бугарија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=ABC7A7BAC84E...6E67956D1C
Без Ботев няма България
26-07-2012, 06:45 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-07-2012, 06:45 PM