Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ПОРАДИ “СТРАВ ОД КРИМИНАЛЦИ”

Норвешка не ги сака романските и бугарските Роми


Пратеничка на владејачката коалиција се залага земјата да преземе контрола врз своите граници што би значело излегување или лимитирање на Шенгенскиот договор

Пратеничката Јени Клинге од владејачката коалиција во Норвешка, која не е членка на Европската унија, но е членка на шенгенскиот простор, се изјасни дека нејзината земја треба самата да ја преземе контролата врз своите граници, соопшти порталот Јурактив.
Според соопштение во норвешките медиуми, цитирано од Јурактив, пратеничката Клинге од Центристичката партија смета дека договорот од Шенген го олеснува пристапот на криминалците во нејзината земја, па затоа настојува владата да ја преземе контролата врз границите. Според Клинге проблемот е особено сериозен заради веројатното приклучување кон Шенгенскиот простор во текот на есента на Бугарија и Романија, кои, според Јурактив, технички се подготвени за тоа.
Романските медиуми посочуваат дека изјавата на Клинге се појави во медиумите откако над 200 мигранти, од кои повеќето романски и бугарски Роми, создале проблеми во јавниот ред кога незаконски се населиле на територијата на приватен каменолом во регионот на Осло.
Бугарските и романските Роми, како и сите останати граѓани на ЕУ, имаат право на безвизен влез во земјите од Шенгенскиот простор, посочува Јурактив. И покрај тоа, присоединувањето на двете земји кон слободната зона за движење од некои земји се интерпретира како опасност, главно заради организираниот криминал во двете земји, како и заради стравувањата дека Бугарија и Романија не можат да ја контролираат нелегалната миграција преку нивните граници кон останатите земји од Шенген, посочува Јурактив.

http://vecer.com.mk/?ItemID=B2472658582D...3DDE1B6C23
Без Ботев няма България
26-07-2012, 06:44 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 26-07-2012, 06:44 PM