Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Стотина измамени Бугари на пат кон бугарската Амбасада во Стокхолм


колу стотина Бугари, кои се дел од групата буграски државјани кои биле измемени да дојдат да работат како берачи на ситно овошје во шведската област Хелсингланд, утрово со автобуси се упатија кон бугарската амбасада во Стокхолм.

Автобусите ги обезбеди општината Ованакер, откако градоначалникот и шефот на општинската социјална служба имаа средба со бугарските работници.

- Тие се изјаснија дека сакаат да одат во Амбасадата за да се обидат да добијат помош за враќање дома. Нивната ситуација е исклучително тешка, изјави градоначалникот на Ованакер, Јоми Ренстром.

Бугарските берачи на ситно овошје, кои тргнаа кон Стокхолм, беа сместени во еден камп во близина на местото Свабенсверк, каде што месното население им помагало со храна. Ноќеска спиеле во една општинска сала.

Инаку, шведските медиуми деновиве веќе јавија дека околу 200 бугарски државјани кои допатувале во Шведска за да работат како берачи на ситно овошје, се собраа пред зградата на Амбасадата на Бугарија во центарот на Стокхолм, барајќи помош за да се вратат дома.

Медиумите објавија дека бугарските работници допатувале во Шведска откако им било ветено дека ќе работат како берачи на ситно овошје на плантажи во северниот дел на земјата, но кога стигнале на посочената локација увиделе дека се измамени и биле препуштени самите да се снаоѓаат.

Извори во бугарската Амбасада во Столхолм изјавија дека овие работници биле измамени да дојдат во Шведска од страна на засега неидентификуван човек.

Дел од измамените Бугари успеале да се вратат дома, но оние кои немале пари за пат се решија на протест пред бугарската Амбасада, од каде што е најавено дека засилено работат за да се обезбеди враќањето на демонстрантите во Бугарија

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/stoti...o-stokholm
Без Ботев няма България
25-07-2012, 07:40 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-07-2012, 07:40 PM