Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Протест на измамени бугарски работници пред Амбасадата на Бугарија во Стокхолм

Околку 200 бугарски државјани кои допатувале во Шведска за да работат како берачи на ситно овошје, се собраа денеска пред зградата на Амбасадата на Бугарија во центарот на Стокхолм, барајќи помош за да се вратат дома.

Како што јавија шведските медиуми, околу 40-тина од демонстранитее кои немаат пари за ноќевање и враќање во Бугарија, престојуваат во еден автобус паркиран пред Амбасадата.

Медиумите објавуваат дека бугарските работници допатувале во Шведска откако им било ветено дека ќе работат како берачи на ситно овошје на плантажи во местото Јемтланд во северниот дел на земјата, но кога стигнале на посеченоата локација увиделе дека се измамени и биле препуштени самите да се снаоѓаат.

Извори во бугарската Амбасада во Столхолм изјавија дека овие работници биле измамени да дојдат во Шведска од страна на засега неидентификуван човек.

Дел од измамените Бугари успеале да се вратат во својата татковина, но оние кои немале пари за пат се решија на протест пред бугарската Амбасада.

Вработените во Амбасадата соопштија дека им обебзедуваат храна и вода на демонстрантите и најавија дека засилено работа за да обезбедат нивно враќање во Бугарија.

- Тие се сиромашни луѓе, но се надеваме дека нивните роднини и пријатели во Бугарија ќе можат да им пратат пари за да се вратат дома, изјави претставникот на Амбасдата, Татјана Петрова.

Шведските медиуми објавија дека дел од измамнените Бугари побарале помош од социјаните служби во градот Јоребо, но од таму биле упатни да се обратат до бугарската Амбасада.

Шведската полиција соопшти дека испитува дали овие бугарски работници се повзрани со еден 43-годишен државјанин на Бугарија, кој бил упасен во четвртокот под обвинение дека намамувал други Бугари да дојдат во Шведска, ветувајќи им дека ќе им обезбеди вработување и сместување за соодветен паричен наодмест.

http://sitel.com.mk/dnevnik/balkan/prote...o-stokholm
Без Ботев няма България
22-07-2012, 09:45 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-07-2012, 09:45 AM