Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија и Романија добија остри критики од ЕУ

редседателите на Бугарија и Романија, Бојко Борисов и Виктор Понта, држави кои се релативно нови членки на Европската Унија минатата недела во Брисел добија остри критики од официјалните преставници на ЕУ.

На Бугарија и се забележува за блиските врски на владините преставници со организирниот криминал во земјата, додека кон романскиот претседател се изразија сериозни сомневања во напорите на државниот врв за развивањето на демократските процеси во државата.

Белгиските медиуми веќе ги објавуваат насловите дека Романија и Бугарија не го положија најтешкиот тест.

За овие две држави останува отворено прашањето за нивно пристапување кон Шенген зоната. Тоа ќе се најде на дневен ред на средбата на министрите за внатрешни работи и правда во септември. Сепак, судејки од неодамнешните изјави на европските политичари, најверојатно ова прашање ќе се одложи на неодредено време, јави дописникот на Нетпрес од Брисел.

Оваа недела во Брисел се случи уште еден преседан: претседателите на сите комисии на Европскиот парламент на заедничка прес конференција истакнаа дека донеле одлука да се блокираат преговорите со Советот на Европа за голем број законски акти во областа на правдата, внатрешните работи и буџетот на Европската Унија за 2013 година. Нивната реакција е одговор на одлуката на советот на министри за внатрешни работи да се исклучи парламентот од процесот на донесување на одлуки за евалуација на Шенгенот.

“Тајната тактика да се исклучи ЕП од ова клучно прашање е скандалозна. Тоа создава опасен преседан, кој ги поткопува демократските процеси на донесување на одлуки во Унијата“, се вели во соопштението од Европскиот парламент.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?i...tegorija=5
Без Ботев няма България
15-07-2012, 07:11 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 15-07-2012, 07:11 PM