Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонците викале "Мајка бугарашка", "Горе Македонија", "Долу Бугарија"!

Овие извици се случувале за време на фудбалскиот натпревар меѓу македонскиот тим "Македонија" и бугарскиот "Левски" во 1943 г. Натпреварот е една од темите на филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски. Документите се објавени во книгата "Бугарското управување во Македонија 1941-1944"


Филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски очигледно има многу полувремиња, и тоа полни со жешки шутови и силни голови! Најновото полувреме ни носи ексклузивен полициски извештај од натпреварот меѓу македонскиот фудбалски тим "Македонија" и бугарскиот "Левски" од 1943 година. И тоа официјален полициски извештај, објавен во книга издадена од бугарската државна агенција "Архиви"! Таму може да се прочита дека Македонците, разлутени оти судијата не им го признал голот, погрдно викале "Мајка бугарашка", "Долу Бугарија", "Горе Македонија"...

ВЕЧЕР ексклузивно и во целост го пренесува делот на бугарскиот полициски извештај, од времето кога Бугарија беше фашистичка земја, а кој се однесува на протестите од Македонските навивачи на натпреварот кој е "трет играч" во "Трето полувреме".

"На крајот од месец март таа година во градот се одржа натпревар за државното првенство меѓу тимовите, спортските клубови "Левски" од Софија и оној на Македонија "Скопје". Присуствуваа околу 6.000 гледачи, дваесет минути по започнување на играта беше постигнат првиот гол од играчите на Македонија, но не беше признат од судијата, што предизвика дофрлања меѓу судијата и некои од играчите, а поголемиот дел од публиката започна да вика, нафрлувајќи се со погрдни зборови кон судијата. Тоа автоматски се пренесе на целата публика која извикуваше нечовечки крикови, а некои од гледачите имаа дрвени навивачки реквизити со кои мавтаа. Гледачите продолжуваа да прават врева и да ги навредуваат играчите на "Левски", некои од нив се обидоа да влезат на теренот за да се нафрлат на играчите и судијата. Откако вториот гол, постигнат од "Левски" не беше признат од играчите на "Македонија" натпреварот беше прекинат. Разлутената публика продолжи да упатува најниски навреди на адреса на софијците, се слушнаа повици "Мајка бугарашка", "Долу Бугарија", "Горе Македонија"", стои запишано во книгата "Бугарското управување во Македонија 1941-1944", а објавено на Фејсбук-страницата на филмот "Трето полувреме", кој моментално, веројатно, очекува одговор околу тоа на кој фестивал ќе ја има светската премиера.

http://vecer.com.mk/?ItemID=CA69443740FB...F1416EB2F0
Без Ботев няма България
12-07-2012, 12:53 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-07-2012, 12:53 PM