Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Ако почна да вадя бомбастични заглавия от Кайгана и да правя сензации ще имам работа до края на живота си.

Бугарските тајни служби да го елиминираат Горан Момироски

Анонимни профили на блогот all.bg сметаат дека Момироски треба да се ликвидира со снајпер, да му се инсценира автомобилска несреќа или пак да се употребат 20 килограми ТНТ. Повод за ова се неговите ставови во колумната "Мајката бугарашка, трето полувреме, најново издание", објавена минатиот петок


Бугарските тајни служби да го елиминираат новинарот на Канал 5 Горан Момироски, бараат бугарски ултранационалисти на форумот all.bg. Повод за ваквите реакции е колумната на Момироски за агенцијата "Нетпрес", "Мајката бугарашка, трето полувреме најново издание", објавена минатиот петок. Анонимните профили бараат од властите на нашиот источен сосед "да го свиткаат" Момироски и сличните на него. Тие сметаат дека бугарските граѓани бидејќи плаќаат даноци да побараат да интервенираат тајните служби. Да се употреби снајпер, да се инсценира автомобилска несреќа или да се употребат 20 килограми ТНТ, се само дел од предлозите за начинот на кој треба да се убие Момироски. Дел од оние кои сметаат дека новинарот на Канал 5 треба да се ликвидира посочуваат дека тој не бил главниот проблем туку дека "рибата смрди од главата" и затоа е потребно да се интервенира на "главата на петката".

Според информациите објавени на Нетпрес, Момироски не сака да претпоставува кои се луѓето што бараат негова елиминација се додека не добие повеќе детали за случајот. Тој ќе побара официјални информации од форумот во врска со лицата кои му се закануваат.
- Верувам дека во една земја-членка на ЕУ и НАТО нема да останат неказнети или барем нема да останат непознати за јавноста луѓето што бараат елиминација на новинар поради јавно искажан збор, особено што тврдам дека сите информации во колумната за Нетпрес се факти познати на целата светска јавност. Подготвен сум за тие факти да разговарам со сите што сакаат да дебатираат како интелектуалци. На тие што сакаат историјата и различните мислења да ги менуваат со експлозив и наместени сообраќајни несреќи навистина немам што да им порачам, само дека ја срамат Бугарија и сите цивилизирани граѓани на оваа земја - вели Момироски за Нетпрес.

Тој во колумната покрај за најновите закани од Бугарија за Македонските евроинтеграции Момироски пишува и за драматичните реакции во Бугарија во врска со филмот "Трето Полувреме" на режисерот Дарко Митревски и бара бугарската јавност да ја прекине координираната кампања против едно уметничко дело кое го имаат видено само неколку бугарски филмски критичари на проекцијата. Во текстот се бара различни делови од бугарската јавност да прекине со вербалните напади врз Македонија и да ја прифати историската одговорност на Бугарската окупациска војска во егзодусот на македонските Евреи, факт што е потврден и од релевантни светски институции како на пример Музејот на Холокаустот во Вашингтон.

http://vecer.com.mk/?ItemID=30F2B934B48F...4B9FA98EB0

Без Ботев няма България
12-07-2012, 12:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-07-2012, 12:51 PM