Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 08.07.2012, 14:59
Јанакиески вети пруга до Бугарија до 2020 година
Илустрација: Пругата кон Бугарија до сега се „градеше“ само со ветувања - останува да се види дали овојпат зборовите ќе преминат во дело
Пругата кон Бугарија, дел од Kоридорот 8, би требало да биде завршена во 2020 година, најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, според кој, веќе во февруари или март идната година ќе почнат градежните работи на патниот правец Kуманово-Бељаковце.
- Во тек се преговори со Европската банка за обнова и развој за обезбедување 46,4 милиони евра и градбата на делницата Kуманово-Бељаковце да почне во 2013 година и да заврши до 2017 година - рече Јанакиески.
Штета од 20 милиони евра со претходни договори
ЕБОР и Европската инвестициска банка, како што рече Јанакиески, како предуслов за идни кредити за Kоридорот 8 во делот на железничката инфраструктура посочиле дека е потребно раскинување на договорите што ЈП „Македонски железници – Инфраструктура“, односно претходниците на ова ЈП, ги има склучено со градежните компании, согласно претходно донесен закон.
- Веќе имаме раскинато договори со три компании по вонсудски пат, а со овој закон ќе се раскинат и останатите два договора - рече министерот и додаде дека поради тоа што претходно не се раскинале договорите, направени се штети од околу 20 милиони евра.
Најскап е делот од Крива Паланка до Деве Баир
За делницата од Бељаковце до Kрива Паланка потребни се 145 милиони евра за градежни работи. Според Јанакиески, од ЕИБ имаат добиено писмо во кое се вели дека ќе влезат во реализација на овој проект, кој треба да почне најдоцна во 2015 година, а би завршил во 2020 година. За делот од Kрива Паланка до Деве Баир, пак, кој е најтежок и најскап, ќе се бараат пари од ИПА-фондовите за изработка на основните проекти.

- Се проценува дека оваа делница ќе чини 332 милиона евра, средства кои треба да се обезбедат од ИПА, ЕБОР и ЕИБ - посочи Јанакиески и додаде дека се планира изградбата на оваа делница да почне во 2017 година, а да заврши во рок од пет години.

Зборувајќи за западниот дел од Паневропскиот коридор 8, односно делницата Kичево-Лин, министерот рече дека во текот на 2009, 2010 и 2011 со средства од буџетот се изработи физибилити-студија од Градежниот факултет, а во март 2011 година добиени се позитивни завршни извештаи.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...DBC6139115
08-07-2012, 04:28 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 08-07-2012, 04:28 PM