Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9


Двајца Бугари фатени со 150 таблети екстази на ГП Ново село


06.07.2012 - 15:04 | Македонија
Струмичката полиција уапси двајца бугарски државјани кои се сомничат дека подолго време се занимавале со продажба на опојна дрога на македонски дилери.


Двајцата бугари на возраст од 36 и 43 години се уапсени на граничниот премин Ново Село на излез од Република Македонија откако претходно кај нив биле откриени 150 таблети синтетичка дрога ,,екстази,,. Како што информираат од полицијата дрогата била обезбедена со посебни истражни мерки, а двајцата осомничени се уапсени кога се обиделе да ја напуштата земјата и да заминат во Бугарија.

,,Врз основа на претходни оперативни сознанија дека првопријавениот подолг временски период се занимава со продажба на опојна дрога хероин и екстази на лица дилери од Република Македонија, на предлог на СВР-Струмица од ОЈО-Струмица и истражен судија од Струмица е обезбедена Наредба за примена на посебни истражни мерки. Од превземените посебни истражни мерки обезбедени се 150 таблети синтетичка дрога (екстази),,. Рече Хризантема Рендевска – портпарол на СВР Струмица.

Веднаш по откривањето, двајцата бугарски државјани се задржани и предадени во СВР Струмица од каде што им е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,психотропни супстанци и прекурсори.

Зоран Ѓорѓиев

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/d...-novo-selo
Без Ботев няма България
07-07-2012, 09:45 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 07-07-2012, 09:45 AM