Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Грција и Бугарија ќе го туркаат Западен Балкан во ЕУ

Пријателски разговори на бугарскиот претседател Росен Плевнелиев со грчкиот колега Каролос Папуљас во Атина

Од нашиот дописник
Миркица ПоповиќАтина - Грција и Бугарија се согласни дека иднината на државите од Балканот е во европското семејство. Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев во својата прва официјална посета на Атина по победата на претседателските избори лани во октомври имаше средба со својот грчки колега, претседателот Каролос Папуљас. На средбата станало збор за европската перспектива на балканските држави, како и за економската и трговската соработка на двете држави.

Претседателот Папуљас потенцира дека во разговорот со Плевнелиев се согласиле оти иднината на нивните соседни држави, особено државите од Западен Балкан, е во ЕУ. „Пријателството и соработката меѓу Бугарија и Грција се од стратегиско значење за мирот, стабилноста и развојот во нашиот регион. Како новоизбран претседател ќе работам неуморно за нивно продлабочување“, порача Плевнелиев по средбата.

Ништо конкретно не беше истакнато за македонско-грчкиот спор, иако пред неколку недели бугарскиот премиер Бојко Борисов ги разбранува водите на спорот за името, коментирајќи дека за Бугарија не е прифатливо решението кое се дискутира, односно предлогот за име со географска одредница за севкупна употреба. Покрај двајцата претседатели, билатерална средба во Атина имаа и шефовите на дипломатиите, Димитрис Аврамопулос и Николај Младенов. Бугарската делегација денес е во Солун, каде што се очекува да има средба со градоначалникот Јанис Бутарис.

Двајцата претседатели се фокусирале, пред се', на разговори за економската и трговската соработка меѓу двете држави. Вкупната трговска размена минатата година пораснала за 18 проценти и изнесува вкупно 2,4 милијарди евра. Како што истакна Папуљас, Грција, и покрај кризата, останува еден од најголемите трговски партнери и инвеститори во Бугарија. Минатата година во Бугарија имало околу 3 милијарди евра грчки инвестиции.

Економската криза, пишуваат грчки експерти, не смее веќе да стои на патот на грчката надворешна политика.

Професорот Танос Докос од грчкиот тинк-тенк за надворешна политика ЕЛИАМЕП во колумна за „Катимерини“ посочува дека и покрај неизвесноста која владее во Грција поради економската криза, новата влада ќе мора да се посвети суштински на сите прашања од надворешната политика, иако тоа нема да биде лесна мисија за влада во која нема идеолошка хомогеност меѓу коалициските партнери.

Докос коментира дека Грција треба да се стегне околу името затоа што се очекува зголемување на притисокот од ЕУ и НАТО за решавање на спорот, иако досега и двете организации биле поумерени во притисокот по пресудата во Хаг.

Статијата е прочитана 1759 пати.

Испрати коментарОстанати вести
Полемика - Груевски ќе го победи некој подобар од него, не Црвенковски. Носталгијата ќе ги врати Бранко и Љупчо
Каде ќе бидат жешките точки на локалните избори
Загриженост за состојбата со медиумите
Нарушени правата на новинарите
Америка е горда на пријателството со Македонија
Во Охрид ќе се снимаат боливудски филмови
Гас што ја заспа МакедонијаКоментари
Tina, 05.07.2012 09:18:58
Hej! Grcite si najdoa priateli po ista politika, bez umno razmisluvanje, priateli na lagite i sonishta na idnina so demokratski fasizam. Kako toa mozelo da se otkrie? Moze be si nosat isti ocila i ja gledat ista slika na samo unistuvanje, ama toa ne go prepoznavat, oti se tvrdoglavi. Sepak, se priateli. Ne e lesno da si najdis nekoj koj razmisluva isto kao ti.
Dr.OkiOrhan, 05.07.2012 09:28:05
Тешко на Западниот Балкан кога Грција и Бугарија (повторно) се договорија да му ,,помогнат,,!
Estref, 05.07.2012 10:53:24
Грција се гледа дека ги турка интеграциите на земјите од западен Балкан посебно Македонија со ветото..
умен, 05.07.2012 11:28:02
Сликата многу кажва!

http://utrinski.com.mk/?ItemID=148371EBC...F856FC873B
Без Ботев няма България
05-07-2012, 04:43 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 05-07-2012, 04:43 PM