Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Датум: 27.06.2012, 23:51

СПОМЕНИКОТ НА АЛЕКСАНДРОВ ПОВТОРНО БРАНУВА

Двоопашеста кокарда на војводата на коњот


Круната потврдува дека станува збор за класично преземање на лавот од земскиот грб на Македонија зашто се работи за двоопашест лав. Доколку е бугарски, тогаш би бил само едноопашест.

Така како што е прикажан на новопоставениот споменик, според симболот - кокардата што ја носи на капата, војводата на коњ
најверојатно припаѓал на војничките редови на царството Бугарија.

- Коњаникот носи капа со одреден симбол на одредена држава за
која се бори, во случајов коњаникот носи симбол на војската на
царството Бугарија - велат во Институтот за национална историја.

Меѓутоа, претседателот на хералдичкото друштво на Македони-
ја, Јован Јоновски, е дециден дека кокардата е изведена од земскиот грб на Македонија и оти веројатно станува збор за уметничка интерпретација.

Дефинитивно тоа не е кокарда на историското ВМРО, барем, како што вели Јоновски, нему не му е позната како таква. Круната потврдува дека станува збор за класично преземање на лавот од земскиот грб на Македонија зашто се работи за двоопашест лав. До колку е бугарски, тогаш би бил само едноопашест. (П.Д.)

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E41EAED3AC...1FCF9AAADE
Без Ботев няма България
28-06-2012, 05:15 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 28-06-2012, 05:15 PM