Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

МАКЕДОНИЈА
26.06.2012

БИТОЛЧАНИ ГИ ИЗБРИШАА БУГАРСКИТЕ ГРАФИТИ


Графитите во кои се величи Тодор Александров и револуционерната порака со бугарско писмо ги нема повеќе на зградата наспроти Офицерскиот дом на битолски Широк Сокак. Утрово младите социјалдемократи ја исфарбаа фасадата на зградата во...Графитите во кои се величи Тодор Александров и револуционерната порака со бугарско писмо ги нема повеќе на зградата наспроти Офицерскиот дом на битолски Широк Сокак. Утрово младите социјалдемократи ја исфарбаа фасадата на зградата во делот каде беа испишани паролите.-Загрижувачки е што вакви вандалски чинови и обиди за прекројување на македонската историја, не се осудени и спречени од страна на локланата самоуправа и надлежните институции. СДСМ нема да дозволи одредени однародени поединци да ги воскреснат крвопијците на македонскиот народ и македонската прогресивна сила. СДСМ нема да дозволи вирусот на врховизмот,ДПМНЕ да го пренесе од Скопеје во Битола, изјави Мирјана Костадиновска, од ЛК СДММ Битола.Задоволни се и станарите кои живеат во зградата.-Добро е што некој се сети да ги избрише овие графити испишани на ѕидот. Јас овде живеам и се срамев од нив,затоа што многу често се случуваше страснките туристи да се фотографираат пред овие графити, наместо пред некој споменик во Битола. Се надевам дека ѕидот ќе остане вака чист, изјави станар од зградата на Широк Сокак.Градоначалникот на Битола вели дека му пречи нагрдувањето на градот со графити , без оглед која е содржината и на кој јазик се пишуваат. Иако, локланата самоуправа честопати интервенирала, сепак оваа појава постајано се повторува, вели Талески- Ние санираме, но најдобро би било доколку сфатиме дека тоа никому не му користи. Мене во принцип ми пречи се што е вредно, а се уништува. Значи не е важно на каков начин тоа се прави, но јас не ја разбирам суштината, зошто сето тоа се нагрдува и која е целта, што сакаат со тоа да постигнат, изјави Владимир Талески, градоначалник на Битола.Битолчани вчера жестоко реагираа посебно на содржината на графитите, а рекации имаше и од историчарот Александар Литовски. За чии инереси работел Тодор Александров, доволно зборува паролата испишана на буграски јазик, рече вчера Литовски.

[ Емилија Мисирлиевска ]

http://www.telma.com.mk/index.php?task=c...item=17989
Без Ботев няма България
27-06-2012, 07:20 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-06-2012, 07:20 PM