Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Воведник
Т’зи сосед претера!
Катерина Синадиновска


Опсесијата на источниот сосед со настаните, пишувањата, личностите, проблемите, визиите и со состојбите во Македонија веќе е на ниво за посматрање не само од политички, туку и од психолошки аспект. Во последниот период речиси нема ден без провокација од Бугарија.

Откако лично премиерот Бојко Борисов се дрзна да се вмеша во билатералниот спор за името што го има Македонија со Грција, па почна да лицитира со имиња кои ним не им одговараат (небаре веќе имаме конкретен договор со Грција и што е уште поважно – небаре Бугарија е фактор во овој проблем), Софија тргна во секојдневни напади кон Македонија, нашиот судски и институционален систем, кон нашите граѓани.
Низа се примерите како Бугарија ги преминува границите на дипломатијата и се впушта во потези кои никако не значат добрососедство - од колективната потресеност што ја презентираа по одлуката на Врховниот суд за одземање на старателството на Спаска Митрова (нивната „маченица”) за ќерка и, преку експлицитните закани дека поради оваа одлука (на независна судска инстанца) Македонија „ќе види убаво” кога ќе дојде време за зачленување во ЕУ, преку барања амбасадорот Ханџиски да се прогласи за персона нон грата, сe до разните дебати на кои учествуваат секакви експерти, поранешни функционери, аналитичари на тема „каде оди Македонија?”. Да не ви се верува! Соседиве, засекирани до бескрај за иднината на Македонија, дебатираат на каде сме оделе! Ќе опстоиме или не! Па, од толку што се загрижени ли бугарските медиуми вадеа насловни страници дека Македонија е пред војна веднаш по убиството кај Смиљковци!? Тоа ли е конструктивност? Тоа е демонстрација на подадена рака?

Ќе сфатат ли нашите соседи еднаш што значи одговорна дипломатија? Со кој потег Македонија заслужила ваква неискрена игра? Спаска Митрова? Немојте, ви се молам! Па госпоѓата немаше да знае дека е Бугарка да не дојдеше до спорот за старателство! Плус, таа и тоа како профитираше од нејзините бугарски емоции, па и даскал и советник на европратеник стана! Барате политички азил за неа? За што? Трпела тортура? Тука ли? Во Македонија? Во државата која е ЕДИНСТВЕН пример на Балканот за почитување на правата на малцинствата во согласност со сите светски стандарди... и повеќе од тоа! Погледнете ја само отворената графа за пописот! Нефер!

Кои и да се нагоните и целите на Софија, ова е валкана игра! Она што е несфатливо е молкот од Скопје! Додека се случува сето тоа, министерот Никола Попоски дава интервјуа за бугарски радија без збор да каже за тензијата која се крева. Никаква реакција не видовме од Македонија за постојаните обвинувања за тортура врз Бугарите и заканите дека „еден ден тоа ќе ни се врати” со блокада за ЕУ! Напротив! Скопје презенира друга тактика – тие нас обвинувања, ние за нив споменик! Па по срамниот потег со поставувањето на Симеон Радев, ни помалку, ни повеќе, туку на покривот на МНР, следуваше и споменикот на Тодор Александров (на кој наголемо се израдуваа медиумите на исток). Тоа ќе да е нашата идеја! Да им затвораме уста! Тие н$ критикуваат за тортура, ние ќе ја докажуваме и ќе ја величаме „бугарската врска”! Па каква тортура врз Бугари може да прави држава што дава стотици илјади евра за да изгради споменик на ликови обожавани во Софија? Ќе видат добро тие! Уште една закана и цар Борис ќе го поставиме! Којзнае...!

http://www.kapital.com.mk/mk/komentari/8...tera!.aspx
Без Ботев няма България
27-06-2012, 04:48 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-06-2012, 04:48 PM