Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Покрај ирационалните грчки блокади, не ни требаат и бугарски опструкции!


Шефот на македонската дипломатија бара Софија да не ги попречува евроатлантските интеграции на своите соседи, туку да стане промотор на интеграциите на Македонија и Балканот


Во актуелната ситуација во која на Република Македонија и е наметнат еден целосно нелогичен спор, без каква и да е основа, и тој спор е злоупотребен за да се наметне едно продолжено блокирање и опструкција, нема никаква потреба да се додаде некој кој дополнително би го опструирал, вели шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во интервјуто за програмата "Хоризонт" на Бугарското национално радио, коментирајќи ја изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека Софија не се согласува со името Северна Македонија, кое би можело да носи територијални претензии кон Бугарија. Наместо дополнителни опструкции, Попоски побара бугарска поддршка за македонскиот евроинтегративен процес, Софија да стане промотор на вклучувањето на Балканот во ЕУ.
- Ние сме во една ситуација во која Грција непринципиелно и надвор од правните рамки ја блокира македонската перспектива за интегрирање во НАТО и во ЕУ. Секој добронамерен би можел да придонесе само ако промовира пристап на дополнителна интеграција - а не на дополнителна опструкција. Сметам дека фактот што Бугарија веќе успеа да ги затвори поглавијата со влегување во НАТО и ЕУ треба да и овозможи една етапа во која ќе биде еден силен поддржувач за влегување на сите останати земји од регионот. Тука е вклучително и Македонија. Би сакал да видам повеќе пораки кои ќе се фокусираат на оваа поддршка и сметам дека тоа би било најсилен знак за тоа дека можеме да градиме заедничка иднина, вели Попоски.
Министерот за надворешни работи Попоски апелира војските од овие држави што пред 100 години меѓусебно војувале, денес заедно под иста капа да бранат заеднички регионални интереси.

На констатацијата на бугарскиот новинар Николај Крстев дека после 20 години бугарско-македонските односи стануваат исклучително сложени, заостануваат и тонат, Попоски одговара дека инцидентите ги нагласуваат оние кои сакаат да креираат негативна клима, а за разбирање се потребни релации во европски дух. Нападите за филмот "Трето полувреме", кој го попречувал европскиот дух во односите меѓу Софија и Скопје, Попоски ги отфрла како неосновани и апелира да не се меша политиката и уметноста - мрачните поглавја од историјата не смеат да бидат пречка за зближувањето меѓу државите. (В.С.)


диме, 26.06.2012 23:20:21
Некој оганот се обидува да го изгасне со масло, но тоа не го прави Македонија! Ако не ни помагате, барем обидетесе да не ни одмагате.
26.06.2012 23:20 | (5) | Like

bd, 26.06.2012 23:08:22
vulgari leshinari---Bojko kodosh na Zivkov, sega evropeec ke bil, Bog da chuva i brani
26.06.2012 23:08 | (6) | Like

http://vecer.com.mk/?ItemID=97E76E003047...C006192600
Без Ботев няма България
27-06-2012, 05:17 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 27-06-2012, 05:17 AM