Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

26.06.2012, 13:33
Попоски: На Македонија и треба сериозен партнер во Атина

Министерот за надворешни работи во интервју за Бугарското национално радио

Скопје сака да има сериозен партнер во Атина за да се се реализираат односите меѓу Македонија и Грција и да се најде решение на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи Никола Поповски, во интервју за Бугарското национално радио.

- Која и да биде идната влада од страна на Република Македонија ќе има исклучително посветен и одговорен однос да одиме кон остварување на заедничките цели – надминување и оставање во историјата на споровите и поделбите и градење на иднина во која ќе имаме посветли и заеднички нешта кои ќе не спојуваат, истакна Попоски во интервјуто за програмата „Хоризонт“ на Бугарското национално радио.

Во врска со изјавата на бугарскиот премиер Бојко Борисов дека Бугарија, ако биде прашана за името Северна Македонија како решение за спорот со Грција, не би се согласила затоа што тоа би можело да носи територијални претензии кон оваа земја, министерот Попоски вели оти не гледа никаква логика во еден наметнат спор што ја блокира Македонија да се додава нешто или некој што дополнително би ја опструирало.

- Во актуелната ситуација во која Република Македонија и е наметнат еден целосно нелогичен спор, без каква било основа и тој спор е злоупотребен за да се наметне едно продолжено блокирање и опструкција – нема никаква потреба да се додаде некој кој дополнително би го опструирал. Ние сме во една ситуација во која Грција непринципелно и надвор од правните рамки ја блокира македонската перспекрива за интегрирање во НАТО и во ЕУ. Тоа не само што не е базирано на зеднички интерес, туку е и многу штетно и е надвор од правно преземените обврски. Тоа го констатираше и Меѓународниот суд на правдата. Сметам дека секој добронамерен би можел да придонесе само ако промовира пристап на дополнителна интеграција, а не на дополнителна опструкција. Јас би сакал да видам пораки кои ќе бидат базирани на конкрена поддршка на еден позитивен тон, на една зголемена комуникација помеѓу двете држави. Тоа се пораките кои ние би сакале да ги видиме. Мислам дека не смееме да дозолиме тоа да стане доминантна линија. Бугарија има многу добра позиција да биде еден промотор на една таква политика, вели шефот на македонската дипломатија.

За можноста Бугарија да се вклучи во спорот за името меѓу Грција и Македонија за да покаже колку е апсурдно грчкото инсистирање за името македонскиот министер за надворешни работи вели дека таа како земја членка на ЕУ и НАТО може да внесе елементи на разум и да се промовира во лобист за интеграцијата на земјите од регионот кои не се членки на овие организации.
За тоа како ги гледа денес бугарско-македонските односи по 20 години тој наведува дека има многу елементи кои би требало односите меѓу двете земји да ги направат да бидат исклучително позитивни.

- Сметам дека фактот што Бугарија веќе успеа да ги затвори поглавјата со влегување во НАТО и ЕУ треба да и’ овозможи една етапа во која ќе биде силен поддржувач за влегување на сите останати земји од регионот, вклучително и Македонија. Би сакал да видам повеќе пораки кои ќе се фокусираат на оваа поддршка и сметам дека тоа би било најсилен знак за тоа дека можеме да градиме заедничка иднина. Во минатото сме виделе многу поделби и конфлики и многу опонирања и попречувања. Сега мислам дека можеме навистина да покажеме дека сакаме поддршката и релациите да се развиваат во европски дух.Тоа би сакале да го видиме, 20 години се сериозен временски период и по 20 години мислам дека би било многу логично да видиме дека европската димензија е таа која ќе доминира во бугарско-македонските односи и секако во односите на билатерално ниво меѓу сите земји во регионот, вели шефот на македонската дипломатија.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...075EC5F2AA
26-06-2012, 04:21 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 26-06-2012, 04:21 PM