Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарски европратеник бара Ханџиски да се прогласи за персона нон грата!

Провокациите од Бугарија станаа секојдневние – европратеникот Димитар Стојанов бара нашиот амбасадор Благој Ханџиски во Софија да биде прогласен за персона нон грата, како реакција на бугарската држава за случајот со Спаска Митрова. Исто така, тој изјави дека, наводно, пратеничката Силвана Бонева му кажала дека и таа се чувствува како Бугарка, ама дека не сакала нејзините деца да бидат нови „Спаски“... Бонева демантираНе стивнуваат страстите во Бугарија за случајот со Спаска Митрова – европратеникот Димитар Стојанов во изјава за БТВ побарал амбасадорот Благој Ханџиски да биде прогласен за персона нон грата во Софија, како реакција на одлуката на македонскиот Врховен суд за одземање на старателството на Митрова врз нејзината ќерка.

„Бугарската држава треба да реагира итно, не само поради случајот со Спаска Митрова, туку и поради скандалот со бугарскиот амбасадор (н.з на кој, наводно, не му беше дозволено да положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев). Да видиме дали на Македонија ѝ одговара да ги расипе односите со уште една земја-членка на ЕУ и важен сосед. Итно треба да реагира претседателот Плевнелиев, а на Митрова треба да ѝ се даде политички азил. До 2 јули, кога Митрова треба да го предаде детето на сопругот, има време за Бугарија да реагира“, вели тој.

Стојанов, исто така, открива дека, наводно, координаторката на пратеничката група на ВМРО–ДПМНЕ, Силвана Бонева, му признала дека е Бугарка. Тој со Бонева се сретнал пред една недела во Скопје, каде што како што тврди, му рекла се чувствува како Бугарка, ама дека не сака од нејзините деца да прави „Спаски Митрови“.
Бугарски „Труд“ коментира дека Бонева одамна се смета за дел од таканареченото „пробугарско лоби“ во ВМРО–ДПМНЕ.

„Силвана Бонева е сопруга на Александар Бонев, долгогодишен уредник во македонскиот пробугарски весник „Македонско дело“. Поради неговите историски оправдани ставови и разобличувањето на антибугаризмот, Бонев стана еден од најомразените новинари во Македонија“, пишува „Труд“.

Бонева испрати реакција до медиумите, во која вели дека разговор со таква содржина никогаш не се случил меѓу неа и Стојанов и дека тој сака само да ѝ наштети на нејзиниот углед. Бонева најави дека ќе пушти подетална реакција на нејзиниот профил на фејсбук.

http://www.time.mk/read/c803031258/895b2...index.html
Без Ботев няма България
25-06-2012, 06:41 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 25-06-2012, 06:41 PM