Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Нов политички бисер на Божидар Димитров

Контроверзниот бугарски ексфункционер најави дека ќе снима филм за „геноцид на 120.000 Бугари во Македонија“ по 1944

Директорот на бугарскиот Национален историски музеј, Божидар Димитров, ќе прави нов филм посветен на „геноцидот на Бугарите во Македонија“ во периодот меѓу 1944 и 1949 година.

„Излезе дека знаеме многу повеќе за ерменскиот геноцид, за геноцидот на Евреите наречен холокауст; дознавме нешто за геноцидот на тракиските Бугари во 1913 година, но речиси ништо не знаеме за геноцидот врз Бугарите во првите години од таканаречената народна власт во поранешна Југославија“, изјавил Божидар Димитров за новинската агенција Фокус.

Според него, повеќе од 120.000 Бугари биле погодени од акциите на таканаречената народна власт во погоре споменатиот период. Бројот на населението на тогашна Народна Република Македонија изнесуваше 1,2-1,3 милиони луѓе, што значи дека тие сочинувале околу 10 отсто од населението. „Веднаш откако српските комунисти дојдоа на власт, имаше масовни убиства на припадници на бугарската интелектуална, воена, економска и политичка елита, која имаше лоша среќа да остане во Македонија, наместо да ја следи бугарската армија и да се повлече во Бугарија“, тврди Димитров.

„На пример, на скопското Кале околу 900 бугарски офицери, наредници и војници кои имаа македонско потекло и биле мобилизирани и останале во Македонија надевајќи се дека ќе го ослободат Солун, беа убиени. Мотото беше „Кон Солун, не кон Срем“. Наместо тоа им беше речено дека треба да се борат на Сремскиот фронт меѓу Југославија и Унгарија, против Германците. Оние кои го одбија тоа – и тоа беа два баталјона, 900 луѓе – беа убиени на најнасилен начин на скопското Кале“, изјавил Димитров. (Н.Р.)


Статијата е прочитана 146 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A8914D06F...3B43D7FB0B
Без Ботев няма България
23-06-2012, 05:46 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 23-06-2012, 05:46 AM