Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Димитров снима филм за геноцид на бугарите во Македонија

22.06.2012 - 16:12 |

Македонија

Контраверзниот бугарски историчар, Божидар Димитров, откри геноцид врз Бугарите наводно извршен од македонските власти меѓу 1944 до 1949.

За овие настани, а со посебен акцент на случувањата на скопското кале, Димитров ќе снимал филм. Идејата му била да се прикаже дека по втората светска војна, Македонија убила повеќе од 120.000 Бугари, што според неговите проеценки е најголемиот геноцид во поновата историја.

Така, Димитров ја разбира историјата и ги чита историскитѕе факти. Македонските историчари, пак велат дека оваа теза е класична небуилоза, која не заслужува коментар.

Во најавата на Димтров за снимање некаков филм, единствено препознаваат негов нов оибид да предизвика проблеми меѓу Македонија и Бугарија.

Филмот според контравезниот бугарски истортичар ќе имал документаристички пристап. Не му требале многу финансии, бидејќи неговата исторска архива била доволна за екранизација на ова дело.

Марјан Николовски

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/d...makedonija
Без Ботев няма България
22-06-2012, 04:50 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 22-06-2012, 04:50 PM