Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Чекајќи ја Атина, се разбуди Софија

Денеска во Софија ќе се одржи експертска конференција на тема „Каде оди Република Македонија?“, за која иницијатор е европратеникот Евгениј Кирилов. На дебатата ќе присуствуваат академикот Георги Марков, професорот Андреј Пантев (историчар) и уште неколку европратеници, академици и универзитетски професори.

Во врска со:

Показваме жълт картон на Македония, готвим и червения

Нека ние да не бъдем като гърците - да вдигаме направо червен картон, макар че македонците заслужават
...
Това води до една историческа диагноза - да бъде македонец по националност. Те са раздвоени - всяка сутрин си говорят в огледалото „Аз съм македонец. Аз мразя България", изтъкна акад. Георги Марков.
...
там да си македонец е въпрос на професия

---------------------

iavorski | 22.06.2012 15:53
Те са раздвоени - всяка сутрин си говорят в огледалото „Аз съм македонец. Аз мразя България", изтъкна акад. Георги Марков.

Тоя ми е интересно колко пъти е ходил в Македония.
Два-три пъти годишно ходя в Охрид и един човек не чух досега да каже нещо против българите, да ме изгледа накриво или да ми направи нещо на кола.
Виж в БГ ми се е случвало и кола да ми надерат, и да ме секат по софийските улици и какво ли още не.
А разликата ме жду официалната македонска политика и това какво мислят хората е огромна. Точно както е и при нас.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 22-06-2012, 02:11 PM by Gnoj.)
22-06-2012, 02:09 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Gnoj - 22-06-2012, 02:09 PM