Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Источниот сосед воведува нови правила за државјанство
Прво тестирање, па бугарски пасош


Македонците и бесарапските Бугари, како и сите останати што сакаат да добијат бугарско државјанство натурализација во иднина ќе мора да полагаат испит за познавање на бугарскиот јазик. Оваа новина е воведена со измените во законот за бугарско државјанство кои добија зелено светло и од бугарската Влада.

Досега бугарски пасош можеше да земе речиси секој Македонец. Единствен услов беше да се откаже од македонското државјанство, да плати околу 1000 евра Glava_vo_zid и да причека на документот неколку месеци. Аусвајсот особено стана популарен откако нашиот источен сосед стана членка на ЕУ, па многумина во него гледаа единствено решение за своите егзистенцијални проблеми. Според официјалните податоци од бугарското МНР, вкупниот број на издадени бугарски пасоши за граѓани на Македонија до 2011 година изнесуваше 42.372, а само во првите четири месеци од годинава, државјанство добиле 2.264 Македонци.
- Завршив факултет и останав дома. Се распрашав и сфатив дека бугарските пасоши се единствено решение и дека само со него можам да најдам работа и да си обезбедам пристоен живот, по толку мачење, учење и труд. Подготвен сум да останам во Бугарија или со новиот пасош да заминам за Италија, вели еден од новопечените бугарски државјани.
Сепак, од испитот на бугарски јазик ќе бидат ослободени спортистите или лица кои добиваат бугарски пасош за заслуги кон државата, а полесен режим за добивање бугарски пасоши ќе имаат и инвеститорите.

Бугарија, за прв пат воведува и двојно државјанство, така што државјаните на земјите од ЕУ, Европскиот економски простор и Швајцарија, како и пола Бугарите, т.е лицата чијшто еден родител има бугарско потекло ќе можат да добиваат бугарско државјанство, без да се откажат од своето. Истото ќе важи и за државјаните од земјите со кои Бугарија има договори за реципроцитет, а тоа значи дека и другата држава нема да бара Бугарите да се откажат од своето државјанство.

http://vecer.mk/?ItemID=B7407B2A75D2B942...3EB268AEBA
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
22-06-2012, 01:44 PM
Website Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by TATAP - 22-06-2012, 01:44 PM