Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

НауЧна конференциЈа за македонски Јазик во Охрид

Македонија да постави црвени линии со Бугарија


Повеќе од 60 години го напаѓаат од сите страни, го негираат многу земји и нации, но тој издржа и продолжува да се развива, смета Шешкен од Универзитетот во Москва

Македонија треба да постави црвени линии со Бугарија во однос на негирањето на македонскиот јазик и идентитет, смета Стефан Влахов Мицов, универзитетски професор, историчар, писател и публицист од Софија, Бугарија, и член на Друштвото за бугарско-македонско пријателство. Тој учествува на Меѓународна научна конференција за македонски јазик, која вчера почна во Охрид.

- Мислам дека малку се потценува односот што Бугарија го има спрема македонскиот јазик, а таа не е помалку опасна од Грција, во однос и на јазикот и на идентитетот. Сега Бугарија нема став, односно на некој начин го премолчува сето тоа, но сметам дека Македонија треба да ги има предвид односите со Бугарија токму по ова прашање, бидејќи во иднина тоа ќе има многу големо значење и би можело да предизвика тешки проблеми - вели Мицов.

Со сите сили и средства треба да продолжиме да го браниме и чуваме македонскиот јазик, а оние што зборуваат македонски се единствените чувари на неговата иднина и опстанок, сметаат македонистите кои учествуваат на конференцијата. Иако македонскиот јазик е мал според бројот на тие што го зборуваат, тој е многу голем и ценет од лингвистите, за што главен доказ се големиот број странски научни работници кои прават истражувања од областа на јазикот неговата литература и историја, сметаат тие.

- Македонскиот јазик, за мене, како предмет е многу интересен и уникатен во целиот словенски контекст, особено во балкански контекст. Тоа е јазик што е потврден со својата кодификација, своите граматики, своите речници и заслужува почит од другите земји - вели Наталија Бороникова, доцент од Државниот универзитет во Перм, Русија.

Таа нагласи дека од година на година во Русија има с` поголем интерес кај студентите за изучување на македонскиот јазик и дека се проучува во четири универзитетски центри.

Ала Шешкин, професор по македонска литература на Државниот универзитет во Москва, смета дека Македонија не треба да се плаши од негирањето на јазикот од страна на други земји.

- Повеќе од 60 години го напаѓаат од сите страни, го негираат многу земји и нации, но тој издржа и продолжува да се развива. Ако ја споредиме македонската литература од почетокот на 50-тите години, може да видиме колку големи препреки поминал јазикот. Сите што зборуваат македонски се чувари на неговата иднина - смета Шешкен.

Директорот на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура, Максим Kаранфиловски, вели дека ваквите научни собири се најдобар одговор на сите напади врз македонскиот јазик и македонскиот идентитет.

На конференцијата, на која се зборуваше на темите ,,Македонскиот јазик наспроти другите јазици„ и ,,Творештвото на Гане Тодоровски“, учествуваа околу 80 странски и македонски македонисти, слависти и балканисти.

По завршувањето на научната конференција, утре ќе почне Летната школа на Семинарот, со над 100 ученици од 20 земји.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E06F3D...B344198EA2
Без Ботев няма България
21-06-2012, 04:56 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-06-2012, 04:56 PM