Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Спаска повторно ги скара Македонија и Бугарија


Пресудата на Врховниот суд во земјава да му го додели старателството на ќерката на Спаска Митрова на нејзиниот поранешен сопруг, македонскиот државјанин Воислав Савиќ, повторно ги разгоре бугарските страсти. Бугарскиот премиер Бојко Борисов за тамошните медиуми вели дека нема да ја коментираат одлуката на судот, но Бугарија ќе биде многу стриктна кога ќе се оценуваат критериумите за присоединување на земјава кон Европската унија.

- Не минува ниту ден или недела, а од Скопје да не примиме сигнал или некакво однесување какво бугарскиот народ најмалку заслужува. Нема да го поврзам овој случај со нашите односи со Македонија во контекст на европскиот сојуз, но ќе кажам дека Бугарија ќе биде исклучително стриктна кога ќе се оценуваат критериумите за членство. Знам што ќе кажат - најнезависниот суд решил така. Добро, не го коментираме решението. Но кога ќе дојде ред да го коментираме судскиот систем, ќе коментираме така како што ние ќе процениме. А ние ќе процениме дека тој треба да е независен, демократски, европски, толерантен и да ги штити интересите на сите граѓани. Ќе судиме според европските критериуми, се закани Борисов.

Бојко Борисов рече и дека поблизок и побратски народ од македонскиот на Балканот немаат и дека тоа го потврдиле со тоа што први ја признале македонската независност и ни помагале во се и сешто, но Скопје продолжува да игра нечисто.

Кога започна битката за старателство врз ќеркичката, гевгеличанката Спаска Митрова се почувствува и се регистрираше како Бугарка. Од тогаш тврди дека судовите ја потиснуваат заради нејзиното чувство и определба и затоа не и даваат старателство. Од Гевгелија замина да живее и работи во Благоевград. Во Македонија издржуваше затворска казна, бидејќи не му дозволувала на сопругот да го види девојчето. Митрова е причина за дипломатски скандал од 2009 година.

Врховен суд и ги одзема родителските права на Спаска Митрова и таа треба да ја предаде ќеркичката Сузана на поранешниот сопруг најдоцна за 2 недели. Овој судски процес почна пред 5 години и предизвика дипломатски скандал меѓу Македонија и Бугарија, па иако оваа одлука е конечна, медиумите вчера пишуваа дека бугарските власти веќе размислувале со кои правни механизми да и помогнат на Митрова, а веќе денес се огласи премиерот Борисов.

(В.С.)

http://vecer.com.mk/?ItemID=C587A78D6E10...6117E4F431

Да не би в Македония да има регистрационен режим. Ако си българин да се регистрираш в общината, както в Америка , ако си педофил ти трябва регистрация
Без Ботев няма България
21-06-2012, 12:14 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-06-2012, 12:14 PM