Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Македонија да се вика Дарданија или Илирија било безболно?!


Бугарскиот историчар Божидар Димитров уште еднаш се истакна со неговата смисла за хумор. За бугарската новинска агенција Фокус, Димитров вели дека спорот за името со Грција е прашање кое е многу лесно да се реши. Името на земјата не е важно, она што според Димитров било важно е содржината, кои луѓе живеат тука.

- Македонија би можела да избере име кое не ја вклучува Македонија, кое може да биде дел од античката или средновековната топонимија - може да се нарече Дарданија, Илирија или како што тие сакаат и да се приклучат на Европската унија и НАТО, бидејќи тоа е важно. Внатре во земјата, тие можат да се нарекуваат Македонци или како што сакаат, но тие (властите) упорно го чуваат тоа име, затоа што знаат дека ова е најсигурниот начин да не се приклучат на Европската унија и НАТО, вели Димитров.

Бугарскиот историчар предупредува дека Софија во никој случај не смее да се согласи со украдената историја од страна на Македонија. Бугарија имала дилема дали Македонија воопшто е подготвена да влезе во ЕУ. Вели дека владејачката политичка елита во земјава не сака да се приклучи, бидејќи веруваат дека македонизмот како државна појава внатре со строгите стандарди на Европската унија ќе пропадне многу брзо и тие ќе ја изгубат власта и нема да можеле да крадат како порано - отворено и без мониторинг. Димитров ја посочува и изјавата на премиерот Бојко Борисов кој вели дека и покрај поддршката од Бугарија за Македонија на секое поле, Скопје продолжува да игра нечисто, поради што Софија ќе биде построга кон земјава во однос на ЕУ. (В.С.)


Stojko Moj od DRV, 21.06.2012 02:05:16
Nekolku pati sum pisuval deka ;Grckiot problem i da se sovlada ,Bugarskiot e potezok,a na krajot problemot so Albanskiot Nacion e nepremostiv,i toa e krajot na ova Makedonsko bitisuvane!
21.06.2012 02:05 | (5) | Like

Mini, 21.06.2012 01:09:38
Ajde Gjorgji sardisan od site strani.Ne e makata samo od juznine,ova e ludilo od site cetiri strani so se Spasaka zaedno.


21.06.2012 01:09 | (5) | Like
nemanjici, 20.06.2012 23:40:21
tatarsko magare
20.06.2012 23:40 | (10) | Like

http://vecer.com.mk/?ItemID=A520310B5DB7...6A180BC7E1
Без Ботев няма България
21-06-2012, 12:08 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 21-06-2012, 12:08 PM