Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Влахов-Мицов: Со Бугарија не очекуваат уште поголеми проблеми

На притисоците од страна на Грција, македонската реакција е добра. Но сметам дека се потценуваат односите со Бугарија, бидејки Бугарија не е помалку опасна од Грција смета Стефан Влахов Мицов, поет од Бугарија, и поддржувач и промотор на македонското прашање во странство.

„Давањето на бугарски пасоши на македонски граѓани не е случајно и на таа работа Македонија треба да обрне посебно внимание, бидејки во еден момент тоа што сега се случува ќе има големо значење. Ќе кажат еве 50.000 Македонци сега се Бугари што ќе биде голем проблем. Мора да се изработи таква стратегија која во предвид ќе ги има и односите со Бугарија“, вели Влахов Мицов.

Според него Македонија треба да има појасна црвена линија во однос на прашањето за името не само кон Грција туку и кон Бугарија. Тој е на мислење дека на Македонија и престојат уште поголеми проблеми со Бугарија во иднина.

„Поголеми проблеми може да има особено кога е некој отворено против вас, Бугарите немаат конкретен став за ништо. Тие кажуваат ние ве поддржуваме за членство во ЕУ и НАТО, но велат мора да запазите одредени услови како што се добрососедските односи. Со секој кој не ви го кажува отворено својот став кон вас со него може да имате поголеми и потешки проблеми. Бугарите се однесуваат лицемерно кон Македонците“, вели Мицов.

Тој во Охрид учестуваше на Меѓународната научна конференција посветена на македонскиот јазик и неговото прашање

— ( отворено 254 пати )

http://www.time.mk/read/NONE/4d7cfd565a/index.html
Без Ботев няма България
20-06-2012, 05:51 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-06-2012, 05:51 PM