Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Димитров: Македонија може да го избере името Бугарија

За разлика од Грција, Бугарија нема ништо против тие да земат било кое име кое го сакаат од нашето наследство. На пример, Македонија може да се вика Бугарија или Југозападна Бугарија и ние нема да имаме ништо против тоа, вели директорот на бугарскиот национален музеј.

Директорот на бугарскиот национален историски музеј, Божидар Димитров, дал свое мислење околу новото име кое може да го земе Македонија, по консензусот кој може да го постигне со официјална Атина но и во согласност со бугарската држава, јави порталот Албеу.

- За разлика од Грција, Бугарија нема ништо против тие да земат било кое име кое го сакаат од нашето наследство. На пример, Македонија може да се вика Бугарија или Југозападна Бугарија и ние нема да имаме ништо против тоа. Напротив ќе ракоплескаме и нема да речеме дека го посакуваат нашето наследство, изјавил Димитров за бугарската агенција Фокус.

Според него Македонија може да избере било кое име.

- Македонија може да избере име кое содржи топоним од Средновековието или античкиот период. Може да се вика Дарданија или Илирија или било кое друго име и да влезе во НАТО и во ЕУ - смета Димитров.

Вера Тодоровска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...31921AE369
Без Ботев няма България
20-06-2012, 05:01 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-06-2012, 05:01 PM