Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 431
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 19.06.2012, 16:41
ПИСМО
Тетин ми ДушанТетин ми Душан, чии телесни останки се на софиските централни гробишта Орландовци, заедно со тетка ми Дара, сестра на татко ми Александар, има чуден и морничав пат, кој денес на современ македонски јазик се нарекува - СиВи (многу лингвистички напредна современа Македонија). Генетски, судбински и економски протерани, се загнале до Букурешт, Романија, бидејќи била држава на чија територија не стапнала нога османлиска, од причина што државата плаќала 400 години (!), сериозен надомест во суво злато и стотина машки дечиња до 7 години за јаничари (данок во крв) и така, секоја година 400 години на ред. Можеби затоа Букурешт имал углед и чест Мировниот договор да се потпише во него, како неосвоена европска престолнина. Арно ама, тетин ми Душан, гол, бос, неписмен, полуписмен, не разбереску-романеску и емигрира во Софија. Оние, Бугарите да ти зборуваат како него: вода било вода, хлеб да ти било леб, деца и на бугарски било деца, жена и на бугарски било жена и работа на бугарски било работа...

Тетин ми Душан се укотвил во срцето на Софија, на улица Цар Самуил (замислете!) кај ,,женскиот пазар“ и сите мои први братучеди по татко ми се родени софијанци. Ицето (Христо) има 80 години, има висок притисок и мала пензија, но живее во елитната софиска населба Лозенец, се вози со трамвај, тролеј и метро, бесплатно и војничкиот стаж (3 год.) му е земен како трудов стаж. Татко му, тетин ми Душан, беше чудо од човек: мало, слабо, ама луто човече со мустаќи. За време на комунизмот или како во Бугарија го нарекуваат-тоталитаризмот, постојано беше прогонуван од властите. Не, не си вообразувајте заради македонизмот. Не заради името. Душан да ти било српско име. И оние од режимот од него бараа да го смени, кое било, само не Душан. Да ти било на Цар Душан. А „у српско доба“ децата добивале српски имиња. Ќе дојде бугарско, децата добивале бугарски имиња - Асен, Борис, Пламен... Син ми, кој денес има 39 години и се вика Александар, по татко ми Александар и дедо ми Александар (тестот). Тие, пак, крстени по ,,краљ Александар“ кога го утепале ,,у Марсеј“ сите новородени машки глави станале Александар. За разлика од нашите антички браќа (Егејците) овие овде, во Вардарска Бановина, не чуле дека има друг Александар, освен ,,краљ Александар“. Тетин ми починал истата година кога починал и Петко Лисковски, кој чесно служел турски аскер, на зрела 30-годишна возраст, српски војник на зрела 33-годишна возраст и уште позрела 36-годишна возраст бил бугарски војник. Безмалку што не бил во Kамбодза и Виетнам. Но ете, немал касмет или намера и партизан да стане. Ама до 1970 уживал во Народна Република Македонија. Две сосема спротивни и чудни македонски судбини, на тетин ми Душан и Петко од с. Добрешево. Петко сменил 3 униформи, тетин ми Душан, името никако. Дури и онаа информација, дека со 3 телеграми во ИСТ ДЕН селаните од Негорци, молеле 3 цара, да ги земат под закрила е зашеметувачки вистинита. Нема потреба од ДНK, Македонците се мултикултурна нација. Сечија култура и круна им прилега. Од Аминта 3 до ,,краљ Александар“. Прво одење во Софија, ќе одам на Орландовци, кај тетин ми Душан, на поклонение. Ќе му однесам и малку земја, во малечко тегличе од мајонез, од денешна Македонија, да му тежи Македонија. Му прилега иако на крстот му пишува Душан, лесна му земја!

П.С. Морам да признаам дека ваква ДНK-анализа на македонскиот ,,карактер“ со брилијантна точност, неопислива одвратност, на многу разузнавачки служби им требаат децении макотрпни истражувања за да влезат во длабочините на карактерот на една нација, народ или човек. Против кого и кон кого пукал војникот Лисковски Петко од 1910 до 1912 како турски аскер? Против кого и кон кого пукал српскиот војник Лисковиќ Петко од 1914 до 1915 година. А кај кој непријател, настроил пушката си Лисков Петко од 1916 до 1918, а?

Му здосадило од пушки и не отишол во партизани или бил од другата страна? Тоа што не можел сам да го постигне Лисковски Петко, можело цело село Негорци. Трипати во една недела побарале три различни царски круни. Ама царска круна на тиква - не личи. Не ме чудат повеќе многубројните странски државјанства на ,,многубројните“ Македонци. Видните претставници на сортата се викаат Даравелски, Тамбурковски и... Тетин Душане, тебе нема да те има на насловните страници ако јас не те споменам - со гордост.

Ангел Иванов, СкопJе
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...43E4955915

Симпатичан/или симптоматичен текст добре “вързан” с историческите текстове в същия този вестник на Бранко, Далибор, Михайло, Наташа /все хубави македонски имена/
Допуснато е обаче известно недоглеждане в текста на Ангел - на запад от Женския пазар са живеели само македонци май – това е било има-няма половин София и уви – по-голямата част от Орландовци...; но хайде – да кажем – потробности, детайли.
И дали чичко Ангел – авторът - този сборен – за мен – образ на свободолюбивия югославски космополит – си спомня за писмата, които се изпращаха от Македония до такива като тетин му Душан в София, с молба да не им пише повече, за да нямат проблеми в тогавашна /т.е. Титова/ Югославия ...
20-06-2012, 08:30 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Valkanizater - 20-06-2012, 08:30 AM