Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Врховниот суд и' го одзеде детето на Спаска Митрова

За случајот на Спаска Митрова повторно се пишува и во бугарските медиуми, а се најавува и ангажирање експерт по меѓународно право


Љубиша Станковиќ


Гевгеличанката Спаска Митрова го изгуби старателството на нејзината петгодишна ќерка. Врховниот суд пресече во случајот и одлучи одгледувањето на девојчето да му го довери на нејзиниот татко Воислав Савиќ.

Од Врховниот суд потврдуваат дека е донесена конкретна одлука, но други детали не се соопштуваат. Сепак, неофицијално се дознава дека со пресудата, која наводно била донесена уште на 1 март оваа година, е прифатена ревизијата на тужителот и дека со неа пресудите на Основниот суд во Гевгелија и на Апелацискиот суд во Скопје се преиначуваат, а се прифаќа тужбеното барање на тужителот Воислав Савиќ. Според истите сознанија, измените се однесуваат токму во делот на чување, воспитување и издржување на малата Сузана Савиќ, односно дека таа му се доделува на нејзиниот татко.

Со оваа најнова одлука, Спаска Митрова е задолжена да плаќа одреден надомест за детето, а на нејзин товар одат и направените трошоци за постапката. Сето ова значи дека борбата на двајцата родители околу старателството врз петгодишното девојче е завршено.

„Можам и официјално да потврдам дека Врховниот суд донел одлука со која детето му е доверено на таткото. Одлуката на судот ја примив пред неколку дена, иако, колку што можам да се присетам во моментов, таа била донесена нешто порано“, изјави за „Утрински весник“, правниот застапник на Воислав Савиќ, гевгелискиот адвокат Васил Џигов.

Иако е рано за преземање натамошни чекори никој не исклучува правната битка да се пресели во судовите надвор од државава.

„Јас се' уште ја немам добиено одлуката на Врховниот суд, но од мојата странка сум информиран дека ја примила ревизијата. Токму од неа и разбрав за одлуката, но дали и какви чекори ќе се преземат не би сакал да говорам додека не разговарам со својот клиент,“ вели застапникот на Спаска Митрова, скопскиот адвокат Шпенд Деваја.

За одлуката, која несомнено е во спротивност со очекувањето на мајката, вчера се обидовме да разговараме и со Спаска Митрова, но таа не одговараше на нашите телефонски повици. Случаи на одредување старателство врз малолетно лице е сосема нормална појава во сите судови, но она што овој случај го прави посебен е тоа што Спаска Митрова се самопрогласи за Бугарка, а потоа обвини за нејзина репресија, на национална основа.

Со ваквите изјави Спаска Митрева го „интернационализира“ својот случај, а за неа најмногу се зазема Димитар Стојанов, од Национал-демократската партија. Токму овој европратеник, а за случајот на Спаска Митрова, во бугарските медиуми најавува средби со премиерот Бојко Борисов и со претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев.

Како што пренесуваат бугарските медиуми, Стојанов ќе побара правни механизми како „бугарската страна може да помогне во овој случај“. Тој најавува и ангажирање на експерт за меѓународно право, а се' со цел Спаска и нејзината ќерка да добијат политичко прибежиште во Бугарија или во некоја друга европска држава.


Статијата е прочитана 744 пати.

Испрати коментар

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E8BCFC1FB...C635FA30D8
Без Ботев няма България
20-06-2012, 03:57 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 20-06-2012, 03:57 AM