Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

ГУБИТНИК: Бојко Борисов, премиер на Бугарија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов како да нема друга работа освен да дава изјави поврзани со Македонија и македонските евроатлантски интеграции. Откако се „прослави“ со изјавата дека Северна Македонија за нив не е прифатливо решение за името на нашата земја, со што директно се вмеша во билатералниот спор, сега јавно застана во одбрана на спорниот лик на Спаска Митрова. Врховниот суд пресече дека Митрова за две недели треба да ја даде ќерката на екссопругот, што во Бугарија отвори дилеми за репресијата која македонското судство ја вршело врз оваа гевгеличанка само поради нејзината бугарска свест што нејзе ѝ се пробуди откако почна спорот за старателство.

Овие дилеми ги отвора лично премиерот Борисов кој оди и чекор понатаму па суптилно се заканува дека Бугарија немало да го коментира поединечниот случај на Митрова, ама и тоа како ќе имала на ум какво ни е судството кога ќе дошло ред да влеземе во ЕУ! Плус, Борисов вели, овој случај бил тест за дипломатијата. За чија диломатија? На тестот за нивната, Борисов веќе падна!

http://www.time.mk/read/d9d6d825dd/7ef24...index.html
Без Ботев няма България
19-06-2012, 04:57 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 19-06-2012, 04:57 PM