Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Македонските медии за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Бугарија продолжува да лицитира имиња за Македониja

Нова Македонија е најдобро решение за македонско грчкиот спор.

Поранешниот бугарски амбасадор во земјава во изјава за бугарската телевизија Нова вели дека Македонија е нова држава, која исто како Косово и Србија има историја не подолга од 20 години и затоа ова име би било единствено решение.

Пред неколку дена Сител ја пренесе изјавата на Премиерот Борисов дека за Бугарија географска одредница е неприфатливо решение за макеоднско грчкиот спор.

Според борисов, ваквиот став не значи мешање на Бугарија во внатрешните работи на Македонија.

Бугарските медиуми каде оваа тема веќе неколку дена ги држи насловните страници, анализираат од кои причини Борисов за прв пат во 3 години владеење се реши да се вмеша во македонско-грчкиот спор.

Алексаднар Спасовски

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/b...makedonija
Без Ботев няма България
12-06-2012, 05:05 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Македонските медии за България - by Топорчо - 12-06-2012, 05:05 PM